ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER RSS İLETİŞİM

SİTE İÇİ ARAMA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Gerede Projesi'nde İmzalar Atıldı

Gerede Projesi'nde İmzalar Atıldı

Tarih 13 Ocak 2011, 14:28 Editör Admin

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara İçmesuyu II. Merhale Gerede Sistemi İmza Merasimine iştirak etti.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara İçmesuyu II. Merhale Gerede Sistemi İmza Merasimine iştirak etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, bugünün kendisi için çok mutlu bir gün olduğunu belirterek; “Ankara’ ya su getirmek çok mutluluk verici. Su hayattır ve su olmayınca hiçbir şey olmuyor. Ankara, İstanbul,  İzmir gibi nüfusu 100 binden büyük şehirlere su getirme işi DSİ’ye verildi.  Bu sebeple 1053 sayılı kanun revize edildi ve 2007 sonunda 81 ilin 2040-2050 ye kadar su meselesini çözmek için büyük bir eylem planı hazırladık ve sorunsuz ilerliyoruz” diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığı yıllarda su gelmemesinden dolayı bir şehrin nasıl bir maliyetle karşı karşıya olduğunu merak ettiğini ifade ederek, “O zamanlar İstanbul’da 900 bin bina vardı. Bunların 600 bini sularını depolamak için bina başı 20 milyar lira depolama maliyeti ödüyordu. Istırancalardan su getirip şebekeyi yeniledik bu işin maliyeti 2 trilyon bile tutmadı.

Sadece bunlar değil su gelememesinden kaynaklanan yaşanan sıkıntılar saymakla bitmez, bel fıtığı hastalığı, çocuklarda bit gibi yani bunun faturası çok ağır.

Sayın Başkbakanın talimatıyla biz bu sorunu ortadan kaldırmaya karar verdik ve Türkiye’de önümüzdeki 30 yılı kapsayan bir çözüm sunuyoruz. Şu anda Türkiye’de, bütün şehirlerin su probleminin kökten çözüldüğünü ve bir kısmını da iki yıl içinde halledileceğini belirten Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara’da da 3 yıl önce bir kuraklıkla karşı karşıya geldiklerini söyledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: ''Zaten Kızılırmak'tan su alınması Ankara İçme Suyu Projesi'nde vardı. Kaldı ki, bu bana göre faydalı oldu. Bütün yumurtaları bir kefeye koymak, bütün her şeyi Çamlıdere'ye bağlamak yanlış olacağı için, Kızılırmak suyu Ankara'nın bir sigortasıdır. O yüzden onun ön plana alınması, öncelikli olarak tamamlanması bana göre çok isabetli olmuştur. Her şehrin mutlaka bir sigortası olması gerekir.  Bir şehir, tek bir hattan, tek bir sistemden bir baraja bağlı kalamaz.''

 

Sayın Başbakanımız da bize verdiği talimatla, Ankara’nın su meselesini kökten çözmemizi istemesi akabinde başlatılan çalışmalarla gerekli olan isale hatları yıldırım hızıyla tamamlanmış ve su sorunu çözülmüştür. Sürekli olarak neden Kızılırmak deniyor ama bu nehirde Ankara içme suyu projesin dahilindedir ve bütün her şeyi Çamlıdere’ye bağlamak olmaz. Kızılırmak Ankara’nın sigortasıdır yani tek bir hatta tek bir ırmağa bir şehir bağlı kalamaz.”

Gerede Projesi konusunda ASKİ ve DSİ’nin birlikte güzel bir çalışma ortaya koydularını ifade eden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Japon hükümetine de uygun koşullu kredi olanağı sağladığı için teşekkür etti.

Türk müteahhitlik hizmetlerinin Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Daha önce üçüncü sıradaydık ama şimdi Amerika’yı geçerek ikinciliğe yerleştik. Benim kanaatim, bu alanda Çin’i de geride bırakarak birinciliği alacağımız yönündedir” dedi.

Bugünün tarihi bir gün olduğunun altını çizen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Bugün çok tarihi bir gün, Türkiye'nin en büyük iletim hattı, yaklaşık 32 kilometre uzunluğunda dev bir hat. İnşallah çok kısa zamanda gerçekleştirilecek ve Ankara'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacı kalmayacak. Ayrıca oradan memba suyu gibi su gelecek. Arıtma maliyetleri açısından da bir problem olmayacak'' diye konuştu.

İnşaat, Tünel açma makinesi dediğimiz “Tunnel Boring Machine (TBM)” ile gerçekleştirilecek ve böylece çok hızlı bir şekilde ilerleyerek, çok makul bir maliyetle tamamlanacaktır. Ben şimdiden yüklenici firmaya başarılar diliyorum hayırlısıyla Ankara’nın içme suyu sorunu kökten çözülecektir” diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, imzaların ardından merasime iştirak edenlere teşekkür ve hayırlı olsun dileklerini ifade etti.

12.01.2011

 

Bu haber 2453 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BAKANLIK

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: "Bütün İllerimizin 2040-2050 Yıllarına Kadar Olan İçmesuyu İhtiyaçları Planlandı"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: "Bütün İllerimizin 2040-2050 Yıllarına Kadar Olan İçmesuyu İhtiy...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Yılın Bakanı'' Ödülüne Layık Görüldü

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Yılın Bakanı'' Ödülüne Layık Görüldü Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Yılın Bakanı'' Ödülüne Layık Görüldü
 
il ziyaretleri
 
il ziyaretleri
 
 


RSS Kaynağı | Terms of Use | Privacy Statement | Site Map