web_bolu-çalıştayı-(1)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘Tabiatın Kalbi Bolu Çalıştayı’na İştirak Etti…

2 Mayıs 2018

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Abant Tabiat Parkı’ndaki bir otelde düzenlenen, “Tabiatın Kalbi Bolu Çalıştayı” öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin “CHP’nin cumhurbaşkanı adayı ile CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin seçim ittifakında anlaşmaları konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Prof. Dr. Eroğlu, CHP’nin adayını belirleyemediğini ancak cuma günü belirleyeceğinin söylendiğini belirtti.
web_Bolu Çalıştayı (1)

“CHP Ne Yapacağını Bilmiyor”

“Gerçekten CHP ne yapacağını bilmiyor.” diyen Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Neticede biz onların ne yaptıklarına bakmıyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Biz şu anda gümbür gümbür çalışıyoruz. Hayırlı olsun. İstedikleri kadar cephe kursunlar, çatı kursunlar, çatı zaten her seferinde çöküyor. Kurdukları ittifak da çökecektir.” diye konuştu.

Daha sonra Çalıştayın açılışında konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu toplantının önemli olduğunu, çok iyi neticeler çıkacağına inandığını söyledi.

Bolu’ya gelen turist sayısını 400 binlerden 1,5 milyona çıkarttıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Bolu’ya en azından 5 milyon turistin gelmesi gerekir çünkü Bolu müstesna bir yer, müstesna bir şehir. Ankara’ya 1,5 saat mesafede, İstanbul’a 2-2,5 saat mesafede. Yani 20 milyon nüfusun tam ortasında. Ayrıca yurt dışından da çok ciddi bir potansiyeli buraya çekme ihtimali var. Bu yüzden Bolu’nun bahtı açık.” dedi.
web_Bolu Çalıştayı (2)

Türkiye’nin tabiat turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ben dünyada birçok ülkeyi gezdim. O açıdan gerçekten Türkiye dünyanın en güzel cenneti diyebilirim. Memleketimizin, vatanımızın kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Mesela flora-fauna açısından baktığımız zaman bitki çeşitleri açısından kıta Avrupasına denk. Bütün Avrupa ülkelerine denk bir biyolojik çeşitlilik var. 12 bin 500 bitki türü. Bunun da 3 bin 600’ü endemik. Yani sadece Türkiye’de var. Başka yerde yok. Bunun içinde de şifalı, hastalıkları yok eden 360 tane tür var ki bunlardan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Tabiat güzellikleri ve zenginlikleri açısından Türkiye dünyada bir numara ama bizim bunu değerlendirmemiz lazım.”
web_Bolu Çalıştayı (3)

Turizm şurasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yılda 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefini belirlediğini hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Tabii turizm denince termal turizmden sağlık turizmine, tabiat turizminden deniz turizmine kadar hepsi var ama bize de verdiği hedef şu, özellikle tabiat turizminde dünyada ilk 5’e girme hedefini ortaya koydu. Dolayısıyla biz bu konuda hemen kolları sıvadık. Tüm Türkiye’de 81 ille ilgili tabiat turizmi master planı ve bununla ilgili eylem planlarını hazırladık. Bunlarla ilgili çeşitli toplantılar yapıldı. 81 ille alakalı o kadar çok potansiyel var ki tarif etmem mümkün değil ama bunu bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor. ” diye konuştu.

Korunan Alanlar

Bakanlık olarak Türkiye’de korunan alanların sayısına her geçen gün yenisini eklediklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

“Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak daha önce 175 korunan alan varken biz korunan alanları da arttırdık 557’ye çıkardık. 4 misli arttırmışız. Daha önce 9 milyon dekarlık bir alan korunurken şimdi 30 milyon dekar alan koruma altına alındı. Şimdi herkes konuşuyor. ‘Ormanlar bitiyor mu?’, yok ‘ormanlar yok oluyormuş’, ‘sulak alan yok oluyormuş.’ Yok öyle bir şey. Koruyan biziz. Ayrıca milli park sayısını 33’ten 43’e çıkardık. En son milli parkımızı da Malazgirt Meydan Muharebesi Milli Parkı olarak ilan ettik. Sarıkamış Milli Parkı’nı hazırlıyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı, Çanakkale’deki bütün şehitlikleri hazırlıyoruz. Çanakkale Geçilmez Destanı Tanıtım Merkezi’ni biz inşa ettik. Kültür Bakanlığına devrettik.”

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, 16 olan tabiat parkı sayısını da 226’ya çıkardıklarını vurguladı.
web_Bolu Çalıştayı (4)

“Bolu Cennet Gibi Bir Diyar”

Konuşmasının son bölümünde ise Bolu özelinde yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bolu gerçekten tabiat güzellikleri bakımından bir inci şehir. Ben hatta şöyle bir slogan kullanalım diye teklif etmiştim. ‘Cenneti dünyada iken tecessüm etmek isteyen Bolu’ya gelsin’ demiştim. Hakikaten cennet gibi bir diyar. Yüzde 65’i orman. Dolayısıyla burayı korumamız gerekir. Bolu’ya ne yapılsa azdır. Bolu’da 17 mesire yeri kurduk. Korunan alanlar dışında. Normalde şu an Bolu’da 19 tane korunan alan var. Ayrıca orman teşkilatımızın da mesire alanları var.  Dünya çapında mükemmellik ödülü almaya 41 tane bizim korunan alan, hak kazandı. Bunların 3’ü de Bolu’da. Milli Parklar’ı tebrik ediyorum. Dünyadaki en mükemmel, en güzel korunan alanlardan 3 tanesi Bolu’da. Bununla da gerçekten gurur duyuyoruz.”

Bolu’da, “Terapi Ormanı” Kurulacak

Prof. Dr. Eroğlu, İzmir’de yaşayan bir kadının kendisine terapi için Tayland’a gittiğini söylemesi üzerine bu alanda da çalışma yapmaya başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“O hanımefendiye, ‘İzmir’den Tayland’a niçin gidiyorsun? Narlıdere’nin hemen üstüne güzel bir terapi ormanı kurayım’ dedim. Şimdi terapi ormanı kurduk. Burada da hemen bir terapi ormanı kuralım. Dünyanın en güzel terapi ormanı Bolu’da. Kardeşim Tayland’a falan gitmene gerek yok. 2 saat sonra buradasın. Helikopter pisti de yaparız oraya. Zenginse istiyorsa helikopterle de oraya gelir.”

Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra, Bolu Valisi Aydın Baruş ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile Abant Alabalık Üretim Merkezi’nde üretilen 100 bin Abant alası yavrusunu iskeleden göle bıraktı.
web_Bolu Balık Salımı (2)

Abant’ın Bolu’nun en güzel mekanı olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, şu anda göle yavru balıkları bıraktıklarını, bu balığa çok özel, endemik bir tür olan Abant alası denildiğini söyledi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, 2004 yılında 54 bin 420 balık, 19 bin kanatlı hayvanı doğaya bıraktıklarını hatırlatarak, “Doğa Koruma ve Milli Parklar bu sayıyı çok arttırdı. 2017 yılında 4 milyon 274 bin adet balık salmaya başladık.” şeklinde konuştu.

Kanatlı hayvanların da çok önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, “Keklik ve sülün gibi hayvanlar çok önemli. Bunlar doğadan çekildiği zaman süne ürüyor. Süne ile mücadele kimyasal maddelerle yapılıyor. Biz bunu keklik ve sülün üretimini arttırmak suretiyle çözüyoruz. Yok olma tehlikesinde olan bazı türler var.” dedi.
web_Bolu Balık Salımı (1)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kelaynak kuşlarının yok olma tehlikesi içerisindeyken üretim merkezi sayesinde sayılarının çoğaldığını, kanatlı hayvan sayısında geçen sene 113 bin 970 kanatlı hayvanın üretilerek doğaya salındığını, bunun 100 binden fazlasının keklik olduğunu aktardı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Bolu genelinde de geçen yıl 500 bin balık ile bin 700 kanatlı hayvanın doğal yaşam alanına bırakıldığını ifade etti.


About Author

Connect with Me: