afyon-araştırmaları-sempozyumu-vitrin-1

Prof. Dr. Veysel Eroğlu 8. Uluslararası Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu’na İştirak Etti…

5 Nisan 2018

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Belediyesince bir termal otelde düzenlenen 8. Uluslararası Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyumu’na iştirak etti. Prof. Dr. Eroğlu burada yaptığı konuşmada, ilde gerçekleştirilen projelere ilişkin, “Daha önce Afyonkarahisar’da çok fazla yeşil alan yoktu. Ben lisede okurken şu karşıdaki dağlar, boz dağlardı ama burayı hakikaten yeşillendirdik. Arkadaşlar dediler ki ‘Burada sulama olmadan ağaç büyümez’. Biz de ilk defa Türkiye’de damlama sulamayla orman kurduk, artık yemyeşil. Şu ana kadar da 105 milyon fidanı toprakla buluşturmuşuz.” değerlendirmesini yaptı.
web_Afyon araştırmaları sempozyumu (1)

“959 Okul Bahçesini Ağaçlandırdık”

Milli parklara önem verdiklerini, şehirde bütün okul bahçelerini ve yol kenarlarını ağaçlandırdıklarını anlatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “959 okul bahçesini ağaçlandırdık. Ayrıca 707 kilometre karayolunu ağaçlandırdık. Afyon’a girerken bizleri artık yeşillikler karşılıyor.” diye konuştu.

Araştırmalara göre Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin en mutlu illeri arasında 2. sırada olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bu gerçekten muhteşem bir şey. Afyonkarahisar’ın insanları mutlu. Afyonkarahisar, güvelik konusunda da Türkiye’de 8. sırada. Ayrıca sosyal hayat açısındansa 11. sırada. Yani Afyonkarahisar sosyal hayat açısından da çok ileri noktada. Genellikle ilk 10’a giriyor. İnşallah Belediye Başkanımızın, rektörlerimizin, hükümetimizin, kurum ve kuruluşların çalışmasıyla biz bunu daha da yükselteceğiz.”
web_Afyon araştırmaları sempozyumu (3)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilde mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki doğal güzelliğin bulunduğuna işaret ederek, “Bunlardan biri Akdağ Tabiat Parkı diğeri de Frig Vadisi. Akdağ Tabiat Parkı muhteşem bir hazine. Belki Türkiye’nin en güzel tabiat parkı olabilir diye planladık, oraya çok güzel bir gölet yaptık. Ayrıca içerisinde sosyal üniteler, orman köşkü dediğimiz ahşaptan yapılmış evler ve kanyon var. Muhteşem bir güzellik. İnşallah bunu bütün dünyaya tanıtacağız.” diye konuştu.

“Bütün Belarusluları Buraya Davet Ediyoruz”

Avrupa ve Orta Doğu’dan turistleri Afyonkarahisar’daki doğal güzellikleri görmeye davet ettiklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

“Tabii Belarusluları da davet ediyoruz. Burada termal turizm var. Belarus Büyükelçimiz zaten onun için geldi. İnşallah bütün Belarusluları buraya davet ediyoruz. Belarus ile Türkiye arasında kurulan komisyonun eş başkanıyım. Sağ olsun hem Büyükelçimiz hem de Hanımefendi davetimizi kabul ettiler. Belarus 10 milyon nüfuslu güzel bir memleket. Biz şimdi Allah nasip ederse her Belaruslu için Türkiye’de bir fidan dikeceğiz, kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. Belarus Büyükelçisinin Afyonkarahisar ve Türkiye’nin güzelliklerinin tanıtımına katkı sağlamasından mutluluk duyarız. Daha önce Meksika ve Malezya büyükelçileri gelmişti. Öncesinde Çin Büyükelçisini de davet etmiştik. Ülkeler arasında bağ kurmak, kültür köprüleri oluşturmak elzem diye düşünüyorum.”
web_Afyon araştırmaları sempozyumu (2)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmaların ardından, kentin kültürel hayatına katkı sunan sanatçılara “Hayat Boyu Onur Ödülü” takdim etti.
web_Afyon sergi açılışı (2)

Öte yandan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, sempozyum öncesi Afyonkarahisar fotoğraflarıyla yöresel el sanatlarından oluşan serginin açılışını yaparak, sergiye katkı sunanlara teşekkür belgesi verdi.
web_Afyon sergi açılışı (1)

About Author

Connect with Me: