vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 16. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın Açılışına İştirak Etti

20 Mart 2018

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen 16. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın açılışına iştirak etti.
web_unnamed (5)
Açılıştaki konuşmasında fuarı geçen yıl 304 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu yıl 60 ülke ve 70 ilden katılımcının yer aldığı organizasyonu 350 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

Konya’ya ayrı bir gönül bağının bulunduğunu ve Türkiye’de en çok yatırım yapılan ilin de Konya olduğunu dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Mavi Tünel projesine değinerek, şöyle konuştu:

“Mavi Tünel’den yılda 100 milyon metreküp su, Konya Büyükşehir Belediyemize tahsis edilecek. Şu an testler yapılıyor. Allah nasip ederse Ramazan Bayramı arifesinde Torosların suyunu Konya’ya vereceğiz. Daha önce de veririz ama testler tam olsun. Bozkır ve Hadim’deki barajlarımız da bitmek üzere. Tünellerle de birlikte Akdeniz’e akan 444 milyon metreküp su, Konya Ovası’na getirilecek.”
web_unnamed

“100 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturduk”

Konya’da 19 baraj ve 22 göletle destan yazdıklarını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “734 bin 290 araziyi modern sulamaya açtık. Çiftçilerimize yılda 503 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağladık. Bunun dışında 137 dere ıslah edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin diktiği fidanlar hariç burada 100 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Konya’ya verdiğim 172 müjdenin toplam maliyeti ise 2 milyar 360 milyon liradır. Bunun şu ana kadar da 144 adedi bitmiş durumda. İnşallah bunu da bu yıl bitireceğiz. İnşallah bir daha ki sefere geldiğimizde büyük müjdeler vereceğiz.” dedi.
web_unnamed (3)

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri, fuarın açılışını yaparak, standları gezdiler ve fuarda sergilenen bir traktörü inceleyerek yetkililerden bilgi aldılar.
web_unnamed (2)
web_unnamed (4)
web_unnamed (1)

About Author

Connect with Me: