3--tıbbi-aromatik-çalıştay-tamamlandı-vitrin

3. Tıbbi Aromatik Bitkiler Çalıştayı Afyonkarahisar’da Tamamlandı…

25 Mart 2018

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Afyonkarahisar’da düzenlenen 3. Tıbbi Aromatik Bitkiler Çalıştayı sona erdi. Başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere pek çok üst düzey bürokratlar, farklı kurum ve üniversitelerden gelen 150 katılımcıyla düzenlenen çalıştayda bu alandaki 2023 hedefleri belirlendi.
web_3. tıbbi aromatik çalıştay tamamlandı 25.03 (3)

İhracat Hedefi 5 Milyar Dolar

Çalıştay sonunda hazırlanan raporda Dünya’da 110 milyar dolarlık pazar payına sahip tıbbi aromatik bitki ticaretinde Türkiye’nin pazar payının arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Pazardan ülkemizin yeteri kadar pay alması ve 2023 hedefi olarak en az 5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşılabilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler ile sektör temsilcileri olmak üzere,  bütün kurum ve kuruluşlarca izlenmesi gereken yol haritaları belirlendi.

Söz konusu çalıştayda tıbbi aromatik bitki üretimi ve ticaretinin artırılması için 4 konu başlığı belirlendi. Çalıştay raporunda, tohum tedariki, ürün deseninin ve ekim havzalarının belirlenmesi; ürünlerin kamu veya özel sektör desteği kapsamına alınması ve desteklenmesi, aile ve orta ölçekli işletmeler ve teknolojiler ile pazarlama imkânlarının geliştirilmesi, özel sektör ve işletme problemleri; sağlıklı tüketim, ruhsat ve mevzuat çalışmalarına vurgu yapıldı.

Türkiye’nin İhracatı Yılda Sadece 600 Milyon TL

Toplantının kapanışında konuşan bakanlar tıbbi aromatik bitki alanında Türkiye’nin potansiyeline vurgu yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef koyduğunu belirterek: “Türkiye’nin ihracatı yılda sadece 600 milyon lira, Sayın Cumhurbaşkanımız ihracat hedefini 5 milyar dolar olarak belirledi. Birlikte hep beraber bu hedefe doğru kilitleneceğiz. Aynı zamanda ilaç sektöründe dışarıya ödenen çok büyük döviz tutarı var. Bunu da azaltmak maksadıyla çeşitli çalışmalar yapılacak.” ifadelerini kullandı.

web_3. tıbbi aromatik çalıştay tamamlandı 25.03 (4)
Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca alınacak tedbirlere dikkat çekerek; “Bazı bitkilerin toplanmasıyla alakalı sıkıntılar var. Toplayalım derken vahşi bir toplama olduğu zaman biyolojik çeşitlilik elden gidiyor. Bu yüzden Nuh’un Gemisi veri tabanını hazırlamıştık. Bu veri tabanıyla ormanlardaki bütün türleri depoluyoruz. Şu ana kadar 1 milyon 200 bin civarındaki türü depoladık. Bunların içindeki endemikleri tespit ediyoruz ve bu çalışmamız önümüzdeki yılsonuna kadar 81 ilde tamamlanacak. Bu konuda da önemli bir veri tabanı oluşacak. Türkiye dünyada tıbbi aromatik bitkiler ve şifalı bitkiler konusunda lider bir ülke olacak.” diye konuştu.
web_3. tıbbi aromatik çalıştay tamamlandı 25.03 (1)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da “Anadolu coğrafyası insanlığa önemli bir fırsat sunmaktadır. İki gen merkezini barındıran konumu ve tabii bitki örtüsünde yer alan yaklaşık 12 bin bitki çeşidi ile büyük bir zenginliğe sahiptir. Ülkemizin sahip olduğu, bu ekolojik zenginliği, koruyarak ve geliştirerek, ekonomik zenginliğe dönüştürmeliyiz” dedi.

About Author

Connect with Me: