Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Uludağ Milli Parkı'nın geleceğinin değerlendirildiği "Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı"na katılarak bir konuşma yaptı. ( Aytuğ Can Sencar - Anadolu Ajansı )

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu “Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı”na İştirak Etti.

5 Ocak 2018

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Uludağ Milli Parkı’nın geleceğinin değerlendirildiği “Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı”na katıldı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, açılış merasiminde yaptığı konuşmada, Bursa’nın kendisi için çok değerli olduğunu vurgulayarak, İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) okurken ilk stajını Bursa’da yaptığını söyledi.

Bursa’ya bir vefa borcunun olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, Bakanlık olarak Bursa’ya çok yatırım yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini belirtti.
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (3)

“Tesislerin Yenilenmesi Gerekiyordu”

Çalıştayın verimli geçmesi temennisinde bulunan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Sizlerin tavsiyeleri, tenkitleri bizim için fevkalade önemlidir. Biz sizlerin hizmetkârınızız ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Turizm bizim için çok önemli. Uludağ’ın ayrı bir önemi var. Dolayısıyla bunu değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız bir Bakanlar Kurulunda bu meseleyi dile getirdi. ‘Turizmcilere her türlü teşviki vermemiz lazım, otellerin yenilenmesi lazım.’ dedi. Orada Kültür ve Turizm Bakanı, Maliye Bakanı ve bana kesin talimat verdi. ‘Turizmcilerin isteklerini yerine getirin. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında 50 milyar dolar turizm geliri ve 50 milyon turist hedefi koyalım.’ diye söyledi. Onun için tesislerin yenilenmesi gerekiyordu.”
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (2)

“Çok Para Harcayacak Turistleri Çekmemiz Lazım”

Prof. Dr. Eroğlu, çalıştayda 7 grubun olacağını ve çok değerli katılımcıların bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu 7 grup inşallah güzel neticeler alır. Onların aldığı neticeleri yerine getirmek bizim de boynumuzun borcudur. Artık Uludağ’a gerçekten çok para harcayacak turistleri çekmemiz lazım. Biliyorsunuz tabiat turizminde deniz turizmine göre turist başına harcanan para 6 misli. Deniz turizminde bin dolar harcanıyorsa tabiat turizmine gelenler 6 bin dolar harcıyor. Dolayısıyla burada harcanan parayı artırmamız lazım diye düşünüyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İstediğiniz alan varsa 49 yıla kadar tahsis eder gerekli altyapı desteğini veririz.”
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (4)

“Tuvalet İzni Alıp Otel Yapmış”

Uludağ için master planı hazırladıklarına da değinen Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bursa büyürse Türkiye büyür. Uludağ’da turizm gelişirse Türkiye’deki turizm hedefleri yakalanır. Ben buna inanıyorum. Uludağ’da kurumlar gelmiş derme çatma tesisler kurmuş. Olmaz, burası kamu kurumlarının yatakhanesi değil. Kimse kusura bakmasın bu yanlış bir politika. Dolayısıyla ‘kim olursa olsun bütün kamu binaları yıkılacak’ dedik. Önce kendimizden başlayarak binaları yıktık. Netice itibariyle bütün kamu kurumlarını yıktık. Ayrıca kaçak uydurma şeyler yapmışlar. Tuvalet izni alıp otel yapmış, böyle bir şey olamaz. Netice itibariyle onları da yıktık. Hizaya girecekleri soktuk, hizaya girmeyeceklere bizim anladığımız dilde kararlı şekilde gereğini yaptık.”
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (5)

“Çöp Kutusu Dahi Estetik Olacak”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uludağ ile ilgili projelere ilişkin yarışma programı düzenlediklerini belirterek, “Uludağ’da ne gerekiyorsa yapacağız. 12 tesisin temelini atacağız. Özellikle sanatoryum ömür boyu eğitim merkezi olacak. Dünyadaki iş adamları buraya gelecek. Ayrıca Sarıalan bölgesinde çadırları kaldırdık oraya çok güzel ahşap orman evleri inşa ettik. Burada derme çatma binalar vardı, bunlar yakışmıyordu. Burada estetiğe önem vermemiz lazım. Arkadaşlara ‘çöp kutusu dahi estetik olacak.’ talimatını verdim. Dolayısıyla oradaki bütün evleri yıktık, ağaç kesmeden orman köşkleri yaptık.” ifadelerini kullandı.
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (6)

Uludağ’da bazı eksikliklerin olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, “Bir kongre oteli, yer altı otoparkına ihtiyaç var. Ayrıca pistlerin uluslararası standartlara uygun olması lazım. Bunlarla ilgili talimatı verdik. Ne gerekiyorsa yapacağız. Dünyadaki en güzel kayak merkezi burası olacak. Sağlık turizm merkezi, kongre turizm merkezi, spor merkezi, tabiat turizmi merkezi Uludağ olacak. Bu konuda Bakanlığımızdaki herkes bu hedefe kitlendi. Ayrıca bir tanıtım eksikliği var. Dünya çapında bir logo ile Uludağ’ı tanıtalım.”
web_4 mevsim uludağ çalıştayı (7)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen çalıştay’da bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu bugün çok büyük bir heyecan yaşadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na bugüne kadar Bursa’ya yaptıkları hizmetler için teşekkür eden Çavuşoğlu, “Ülkemizin bir değeri olan, Bursa’mızın da en önemli değerlerinden birisi olan Uludağ’ın yeni bir projeksiyonla, vizyonla ele alınarak, yeni bir döneme kapı araladığımız için çok heyecanlı ve mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, çalıştayın neticesinde ortaya çıkacak sonuç bildirgesinin çok büyük bir yol gösterici olacağını, bu bildirgenin 2023 hedeflerine ulaştırması bakımında da Türkiye’ye bir değer katacağını düşündüğünü aktardı.
web_uludağ hgs açılışı
web_uludağ tesis açılış (2)

Programın ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Uludağ Milli Parkı Turizm Tesisleri Temel Atma Merasimine iştirak etti.
web_uludağ tesis açılış (1)

About Author

Connect with Me: