149afaf1-6b22-452d-a30a-4f0388fa97ba

“2018 Yılını Fidan Keserek Değil, Fidan Dikerek Karşılayalım…”

26 Aralık 2017

Bu Yıl Da Vatandaşlara Ücretsiz Fidan Dağıtılacak…

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte ormanlık alanlardan kaçak kesim yapılmasını önlemek maksadıyla gerekli tedbirleri aldıklarını ve vatandaşlara ücretsiz fidan dağıtacaklarını söyledi.

“Ağaç Kesme Fidan Dik”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman ve ağaç sevgisinin artırılması, yılbaşı çamı olarak kullanılan çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüz bir şekilde ormanlardan temininin önüne geçilmesi maksadıyla her yıl olduğu gibi bu yılda “Ağaç Kesme Fidan Dik” sloganıyla vatandaşlara orman bölge müdürlükleri vasıtasıyla ücretsiz fidan dağıtacak.

Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı bölge müdürlüklerine kaçak kesimlerin önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, vatandaşları bilgilendirici afiş ve broşür gibi materyallerin basılıp dağıtılması ve vatandaşlara ücretsiz fidan dağıtılması hususunda talimat verildi.

ankara_ağaçlandırma (28)

“Ormanlarımız Çok Sıkı Bir Şekilde Takip Edilecek”

Özellikle her yılbaşında, yılbaşı çamı olarak çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüzce ormanlık alanlardan temin edileceği yönünde kurumlarına çok sayıda ihbar ve şikâyetin geldiğinin altını çizen
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kaçak kesim yapanlara karşı orman teşkilatımıza talimatımızı verdik. Ormanlarımız çok sıkı bir şekilde takip edilecek. Ayrıca vatandaşlarımıza dağıtılacak ücretsiz fidanların dikimi için de istenildiği takdirde teşkilatımız tarafından yardımcı olunacak ” dedi.

Kaçak Kesim Yapanlar 10 Yıl Ceza Alabilir

Usulsüz kesim yapanların 6831 sayılı Orman Kanunun 14. ve 91. maddesi uyarınca cezalandırılacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Devlet ormanlarında, yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek, koparmak veya ağaçlardan yalamuk, pedavra hartama çıkarmak yasaklanmıştır. Bu maddelere aykırı olarak eylem yapanlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve 1.000 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusu fidan olması halinde ise verilecek ceza bir kat artırılır” diye konuştu.

About Author

Connect with Me: