antalya-programı-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Antalya’da Bazı Ziyaretlerde Bulundu…

10 Aralık 2017

Bakan Prof. Dr. Eroğlu Antalya programı kapsamında önce Kemer’de bakanlığına alınan engelli aday memurlar için düzenlenen eğitim programına iştirak etti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, engellileri engelli olarak görmediklerini belirterek, bakanlık olarak engel tanımadıklarını aktardı.

Prof. Dr. Eroğlu, her zaman hallerine şükrederek, çalışacaklarını vurgulayarak, herkesin eksikliğinin olabileceğini ancak eksiklikleri değil güzellikleri görmeleri gerektiğini bildirdi.

“En fazla engelli istihdam eden bakanlık Orman ve Su İşleri Bakanlığıdır.” diye konuşan Prof. Dr. Eroğlu, bu eğitim sonunda da 640 yeni mensupları olacağını vurguladı.
web_Engelli Aday memur Eğitimi (1)

“Ormanlar Kırsal Kalkınmanın Lokomotifi”

Orman ve Su İşleri Bakanlığında çalışmanın bir ayrıcalık olduğunu, bunun kıymetinin bilinmesini isteyen Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bütün dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye’de orman varlığı artıyor. Bizim hükümetimiz döneminde orman alanları 1,5 milyon hektar arttı, dünyada azalıyor. Odun servetini de yüzde 30 artırdık. Kısa zamanda, nereden nereye? 1,2 milyar metre küp toplam hacim vardı, şimdi 1,6 milyar metre küpe çıkardık. İşte bu gerçekten bir destandır. İnşallah sizlerde bu destanı daha da artırarak yolumuza devam edeceksiniz.”
web_Engelli Aday memur Eğitimi (3)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ormanları kırsal kalkınmanın lokomotifi olarak kullandıklarına işaret ederek, orman köylülerine 49 yıllığına ormanlık alandan yer verdiklerini, yetiştirecekleri ürünleri dikerek, 3 yıl bakım masraflarını karşıladıklarını ifade etti.

İstanbul’un 2070’a Kadar Su Sorunu Yok

Çölleşmede mücadele çok büyük mesafe kat ettiklerini, eskiden çölleşme denildiğinde “Her yıl erozyonla Kıbrıs kadar toprak kayboluyor” denildiğini anımsatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Şimdi onu azalttık. Eskiden yaklaşık 500 milyon ton toprak her yıl erozyonla giderken, şimdi bunu 168 milyon tona indirdik.” diye konuştu.

İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce haftada bir su aktığını, bidonlarla su doldurarak, onunla bir hafta idare ettiklerini anımsatan Prof. Dr. Eroğlu, Erdoğan’ın başkan olunca bütün su meselesini hallettiğini aktardı. Prof. Dr. Eroğlu, İSKİ’nin yaptığı 7 baraj ile ilk etapta İstanbul’un su sorununu 2040’a kadar çözdüklerini belirtti.
web_Engelli Aday memur Eğitimi (2)

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra hükümet olunca Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul’un su sorununun 2070 yılına kadar çözüldüğüne dikkati çekerek, “Yüzyıllar boyunca susuz kalan İstanbul… İmparatorlar, padişahlar suyu getirmek için uğraşmış, ama sorun çözülememiş. Ama Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte şevk ve heyecanla çalışınca oluyor.” dedi.

İktidara geldiklerinde 76 şehirde su olmadığını, bunların arasında İzmir, Yozgat, Sivas, Mersin, Sinop gibi şehirlerin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “Büyük düşündük ve eylem planlarını uyguladık. Tüm Türkiye’nin su meselesini çözdük. Şu kardeşiniz 41 milyon insana su getirdi. Şu anda bütün şehirlerimizin 2040, İstanbul’un 2070 yılına kadar su meselesi olmayacak.” ifadesini kullandı.
web_Antalya Valilik (1)

15 Yılda 26 Milyar Lira

Bakan Prof. Dr. Eroğlu daha sonra Antalya Valiliğini ziyaret etti. Prof. Dr. Eroğlu burada düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Antalya’ya çok büyük önem verdiğini belirterek, bu nedenle çok büyük yatırımlar yapıldığını söyledi.

Antalya’ya geçen yılın sonuna kadar son 15 yılda 26 milyar liralık muazzam bir yatırım yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, 2017’deki rakamın yılbaşında belli olacağını, onun da eklenmesi ile rakamın 30 milyar lirayı geçeceğini ifade etti.

Bu yatırımlarda bakanlığının payının 3 milyar 510 milyon lira olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, bunların içinde 18 baraj, 3 gölet, 437 bin 200 dekar arazinin sulamaya açılması, 88 dere ıslahı, 148 milyon fidan dikimi, 5 şehir ormanı, 11 bal ormanı, 128 mesire yeri, 58 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, meteoroloji radarı ve 2 yıldırım tespit takip sistemi olduğunu belirtti.
web_Antalya Valilik (2)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 437 bin 200 dekar araziyi sulamaya açarak Antalyalı çiftçilere 448 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını da dile getirerek, şöyle konuştu:

“Antalya turizm açısından çok önemli. Allah’a şükür hükümetimizin yaptığı destekler, valiliğimizin ve büyükşehir belediyemizin takipleriyle yine 10 milyon turisti yakaladık. Her turist gelirken, Antalya’daki hava durumu nedir diye bakmak istiyor. Antalya’da 58 tane otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. Bu sayede, Antalya’daki hava akımını, dünyanın herhangi bir yerinden anlık olarak görmeniz mümkün.”

“Antalya Bambaşka Olacak”

Antalya’ya en son 5 Mart 2017’de geldiğini, 110 müjde verdiğini anımsatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, bunların toplam maliyetinin 1 milyar 690 milyon lira olduğunu belirti. Eroğlu, bunlardan 84’ünün tamamlandığını, 26 müjdenin ise inşaat halinde olduğunu ve çok kısa bir sürede bitireceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Antalya için muhteşem projeleri olduğunu ve bunların hayata geçmeye başladığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Boğaçay Projesi için DSİ proje çalışmalarına başladı. Ayrıca Tünektepe Antalya için bir simge olacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ufak tefek sorunları vardı, onları çözdük. Hatta buraya gelirken teleferiğin çalıştığını görmenin mutluluğunu yaşadım. İnşallah oradaki yatırımlar da kısa zamanda tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesinin muhteşem projesi Boğaçay hayata geçtiği zaman Antalya bambaşka olacak. Biz de her türlü desteği vereceğiz. ”
web_Antalya Valilik (3)

15 Milyon Turist Hedefi

Antalya’nın dünyanın incisi bir şehir olduğunu, her türlü güzelliğe sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Antalya’nın her tarafında güzellikler var. Özellikle doğa turizminde turist daha fazla para bırakıyor. Deniz turizminde turist 700 dolar bırakırken, doğa turisti 7 bin dolar bırakıyor. Golf turizminde de muazzam bir gelişme var. Doğa turizminin de gelişmesiyle 2023 yılına kadar Antalya’ya her yıl 15 milyon turist gelmesini hedefliyoruz. Doğa turizminin gelişmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına her türlü desteği vereceğiz.”

Prof. Dr. Eroğlu, kasım ayı sonunda yürürlüğe giren torba yasada yer alan tahsisli turizm arazilerinin tahsis süresinin uzatılması ya da satın alınmasıyla turizm açısından Antalya’da muhteşem bir potansiyelin olacağını belirtti.
web_Antalya Valilik (4)

Söz konusu yasa maddesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Yatırımcıların önünü açalım’ dedik. Otellerini yenilesinler, daha modern hale getirsinler. Çünkü oteller, zaman geçince eskiyor. Kiralama süresinin bitimine az bir süre kalınca yenileme söz konusu olmuyor. Antalya için daha güçlü bir turizm kapasitesi, daha modern tesisler geliyor.” dedi.

About Author

Connect with Me: