bartın_okul_vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bartın’da Bazı Ziyaretlerde Bulundu…

24 Kasım 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu birtakım ziyaret, açılış ve “Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Merasimi”ne katılmak maksadıyla Bartın’a geldi. Bartın ziyareti kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’ndeki defne yaprağı fabrikasının açılışına katılan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, ülkede sağlığa faydalı tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi ile ihracatına büyük önem verdiklerini söyledi.
bartin_programi (2)

Dünyada bu konuda 115 milyar dolarlık bir pazar olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak, ‘Biz bu meseleye el atalım.’ dedik. Odun Dışı Ürün Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı kurduk. Bu şekilde vatandaşlarımıza, orman köylülerine, iş adamlarıma, sanayicilerimize her türlü desteği veriyoruz. Şu ana kadar ancak yılda 600 milyon dolarlık ihracat yapabiliyoruz. Bu çok az bir rakam çünkü Türkiye bu şekilde tıbbi ve aromatik bitkiler, özellikle odun dışı ürünler, flora, fauna konusunda Kıta Avrupası’ndan çok daha fazla bir sayıya sahip. 13 bin 500 flora, fauna var ve bunun
3 bin 600’ü endemik. Yani sadece Türkiye’de var. Dolayısıyla bu sektörü harekete geçirmemiz lazım. Biz bu sektörü stratejik sektör olarak ilan ettik. Her türlü desteği vereceğiz. Hedefimiz cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında yani 2023 yılında bu şekildeki ihracatı 5 milyar dolara yükseltmek.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ekonomide üretim, ihracat ve istihdamın önemine değinerek, dolayısıyla bu şekilde istihdam sağlayan, ihracat yapan iş adamlarının başlarının tacı olduğunu vurguladı.
bartin_programi (3)

“Dünya Tıbbi Bitkilere Yönelme İhtiyacı Hissetti”

Tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili bir merkez kurduklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu merkez vasıtasıyla bitkileri inceliyoruz. Hatta Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir çalışma grubu oluşturduk. İnşallah bu konuda çok daha güzel çalışmalar yapacağız. Dünya artık kimyasal ilaçlardan bu şekilde tıbbi bitkilere doğru bir yönelme ihtiyacı hissetti çünkü sağlık burada, her şey burada.” dedi.

Defne yaprağının şifa olduğunu ve bunu değerlendiremediklerini ifade eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, solunum yolu hastalıklarına, yaralara iyi geldiğini kaydetti.

Konuşmanın ardından açılış kurdelesini kesen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra fabrikayı gezerek bilgi aldı.
bartin_programi (1)

Daha sonra Bartın Valisi Nusret Dirim’i makamında ziyaret eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, daha önceki ziyaretlerinde verdiği 68 müjdenin 44’ünün tamamlandığını, 24’ünün ise devam ettiğini söyledi.

Bartın’a son 15 yılda 4 milyar liralık yatırım yapıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Sadece Bakanlığımız tarafından 870 milyon liralık yatırımımız var. Burada 2 baraj inşa ettik. İki barajın ise inşaatı devam ediyor. Bartın’ın yüzde 59’u ormanlarla kaplı. Burada bal ormanları kurduk. Orman köylülerine büyük destek veriyoruz. Buradan müjde vermek istiyorum. Özellikle bal üretiminde orman köylülerine yüzde 20’si hibe, geri kalan da faizsiz olmak üzere 5 yılda geri ödeyecek şekilde kredi veriyoruz. Bunun için onlara ormanlık alanda yer de tahsis ediyoruz.” diye konuştu.
bartin_programi (4)

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir gazetecinin, Bartın’ın Güzelcehisar sahilinde lav sütunlarının turizme kazandırılması maksadıyla uygulanan yürüyüş yoluna ilişkin sorusuna, “Yürüyüş yolu koruma alanı dışında biliyorsunuz, biz orayı tabiat alanı ilan ettik. Yürüyüş yolunun üzeri tamamen ahşapla kaplanacak. Yürüyüş yolu ulaşım için şart. İmar planına uygun. Turizm açısından bu şarttır. Bunlar bütün dünyada yapılıyor. Avrupa’da, Amerika’da turistlerin gelip rahatça yürüyeceği yerler var. Ben inceledim, usulüne uygun yapılmış. Biz burayı korumakla kalmayacağız, bütün dünyaya tanıtacağız.” yanıtını verdi.
bartin_programi (7)

“AK Parti, 14-15 Yılda Milletimize Büyük Hizmetler Yaptı”

Bartın ziyaretinde partisinin il başkanlığını ziyaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, öğretmenler günü dolayısıyla “Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı” merasimine katılmak maksadıyla kente geldiğini ve ayrıca 28 Kasım Salı günü ülke genelinde bütün öğretmenler için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile fidan dikimi gerçekleştireceklerini anımsattı.

En çevreci hükümetin kendi hükümetleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Dünyada en çevreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kendisi bir seferberlik başlattı ve bu seferberlikle haftaya çarşamba günü 4 milyarıncı fidan dikimini kendisi yapacak. Dünyadaki her insan için bir fidan dikeceğiz ve 7 milyara ulaşacak. Yine ülke genelinde yaptığımız 375 dev eser açılışını topluca Külliye’de yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2019’un Türkiye tarihindeki en önemli seçimlerden birinin yapılacağı yıl olacağına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Mahalli idare seçimleri, belediye ve cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği seçimi olacak. Artık bundan böyle yüzde 30-35’le iktidar olmak mümkün değil. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yüzde 50 artı 1 çünkü çıtayı AK Parti yükseltti. Bir milletin partisi olan, milletin bağrından çıkmış olan AK Parti, 14-15 yılda milletimize büyük hizmetler yaptı. Dolayısıyla biz sizlerden gayret bekliyoruz. 2019 o kadar önemli ki milletimizin tarihinde milat olacaktır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarla Türkiye nereden nereye geldi. AK Parti, Türkiye’yi büyük bir ülke haline getirdi. İnşallah bu sürecin devam etmesi 2023, 2053 ve 2017 hedeflerinin gerçekleşmesi için 2019 anahtardır.”
bartin_programi (8)

“Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında Hayime Ana Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi’nde ağaç dikme törenine de katılan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada öğrencileri selamladı, okul bahçesine diktiği çam fidanına can suyu verdi.
bartin_programi (9)

About Author

Connect with Me: