2018-osb-bütçe-görüşmesi-vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2018 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Görüşüldü…

21 Kasım 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2018 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı.

Bakanlığın 62 bin 800 personeli olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, “2018 yılı yatırım yılı için bütçe teklifimiz 20,8 milyar lira. 2018  bütçemizin bakanlık birimlerine göre dağılımı, Bakanlık olarak 778 milyon 179 bin lira, DSİ 12 milyar 972 milyon 780 bin lira, Orman Genel Müdürlüğü 6 milyar 570 milyon 351 bin 500 lira, Meteoroloji Genel Müdürlüğü 442 milyon 477 bin lira, Türkiye Su Enstitüsü ise 4 milyon 688 bin lira. Böylece toplam teklifimiz 20 milyar 768 milyon 475 bin 500 lira. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bölge Gelişim Projeleri hazırlayarak, uygulamaya koyduklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Eskiden başlayan Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), en batıda Trakya Gelişim Projesine kadar Türkiye’deki 10 bölge için gelişim projeleri hazırladık. Bunları uygulamaya koyduk. Kim, neyi, ne zaman yapacak, hangi tarihte bitecek? Bunların hepsinin planlaması var.” diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, 2019 ve 2023 yılını hedefe alarak, planlamalarını gerçekleştirdiklerine değinerek, hazırladıkları gelişim projeleri için yapılacak yatırımların belli olduğunu, bu projeleri 31 Aralık 2019’da bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
web_Bakanlık 2018 bütçe görüşmeleri (1)

Türkiye’de Orman Varlığı ve Odun Serveti Arttı

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, eskiden sadece ormanlık alanlarda hizmet veren Orman Genel Müdürlüğündeki anlayışın 2011 yılında değiştiğini ve Türkiye’nin tamamına hizmet sunar hale getirdiklerini vurguladı.

Orman varlığının dünyada pek çok ülkede azaldığını ama Türkiye’de orman varlığının ve odun servetinin arttığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bunu gururla ifade etmek istiyorum. Biz ilk defa Türkiye’de ormanların tapusunu almaya başladık. Her şeyi belli, koordinatları belli. 2002 yılında 20,8 milyon hektar olan alanımız 2017’de 22,3 milyon hektara ulaştı, yani yaklaşık 1,5 milyon hektar ormanlık alan arttı.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Eroğlu, 2002’de 1,2 milyar metreküp olan odun servetinin şu anda 1,6 milyar metreküpe çıktığını, ormanlardaki bakım ve gençleştirme faaliyetlerinin sonucu olarak da orman servetini yüzde 30 arttırdıklarını ifade etti.

Bu Yıl 322 Milyon Fidan Üretildi

Fidan üretimini de çok artırdıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, bu yıl 322 milyon fidan ürettiklerine dikkati çekti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin fidan ve süs bitkileri ihraç eder duruma geldiğine değinerek, şöyle devam etti:

“Sakarya Sapanca’da fidan ve süs bitkileri borsası kurduk, bunlar da ilk ihracatlarını geçen sene yaptılar. İnşallah çok daha ileri noktalara taşıyacağız. Fidanlıklarda sadece 400 tür üretiliyordu ama şu anda 688 türe çıkardık. Sadece fidan üretmiyoruz aynı zamanda tohum üretiyoruz. Her yıl ortalama 250 ton tohum üretiliyor. Bazı yıllarda hatta kar yağmadan önce helikopterle dağlara arazi çalışmasından sonra serpiyoruz. Bu da çok önemli fayda sağlıyor. 2003-2017 yılları arasında toplam 3 milyar 820 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Sene sonunda bu sayıyı 4 milyara yükselteceğiz, çalışmalar devam ediyor şu anda. İklimin müsait olduğu her yerde fidan dikiyoruz.”

Düzenlenen konferansların birinde “2023 yılı sonuna kadar dünyadaki her insan için ülkemizde bir fidan dikerek, toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.” sözünü verdiklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, yıllık ağaçlandırma yapılan alanı 5 katına çıkardıklarını, sadece ormanlık alanları değil okul bahçesi, üniversite kampüsleri, ibadethane ve mezarlık, sağlık tesislerinin bahçelerini de ağaçlandırdıklarını vurguladı.
web_Bakanlık 2018 bütçe görüşmeleri (2)

2 Bin 863 Köyde, 6,4 Milyon Gelir Getirici Fidan Dikildi

Ormanlardan vatandaşların faydalanması için ceviz, badem ve trüf mantarını da içeren 38 Eylem Planı hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “5 bin Köye 5 bin Gelir Getirici Orman” kurulması talimatını verdiğini, bu projenin 2005’te başladığını, 2019’a kadar tamamlanacağını ifade etti.

Proje kapsamında şu ana kadar 2 bin 863 köyde, 6,4 milyon gelir getirici fidan diktiklerine işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, eylem planları kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Bal ormanları kurduklarını da aktaran Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle dedi:

“Daha önce arıcılar ormana sokulmuyordu, yasaktı ama bununla ilgili 2007 yılında ‘Arıcılara her türlü desteği vereceğiz’ dedik. Arılar çok önemli, ekolojik sistemde arıların çok büyük önemi var. Bu yüzden biz arıcılara ormandan yer ayırıyoruz, yolunu yapıyoruz, her şeyini hazırlıyoruz. Hatta parası olmayan orman köylülerine yüzde 20’si hibe gerisi faizsiz, beş yıllığına kredi veriyoruz. Bu çok faydalı oldu. Şu anda 365 adet bal ormanı kurduk ve Türkiye bal üretiminde dünyada 6’ıncı sıradan 2’inci sıraya yükseldi.”

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik, flora, fauna açısından Avrupa’dan daha fazla türe sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin flora, faunası 13 bin 500 binden fazla olduğuna işaret etti.

Türkiye’de 3 bin 600 endemik tür olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, dünyada tıbbi ve aromatik bitkilerin 115 milyar dolarlık büyük bir pazarı olduğuna değindi.

Prof. Dr. Eroğlu, Tıbbi ve Aromati̇k Bi̇tki̇ler Merkezi̇ kurduklarına dikkati çekerek, geçen yıl 507 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat yapacak şekilde organize olduklarını kaydetti.

Ormandan ağaç kesilmemesi için güneş enerjili sistemler kurduklarını, arıcılık, seracılık gibi konularda da orman köylülerine tam destek verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, “Süt sığıcılığı için 33 bin 43 aileye, süt koyunculuğu için 10 bin 504 aileye destek vermişiz. Ayrıca orman köylülerini özellikle yaptığı işlerden dolayı istihdam ediyoruz. 15 yılda yaklaşık 14,5 milyar lira, yani her yıl yaklaşık 1 milyar lira destek veriyoruz.” diye konuştu.

Ömrünü doldurmuş ağaçları keserek ekonomiye kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, bu yıl 21 milyon metreküp odun hammadde ihtiyacının karşılandığını, orman ürünleri gelirlerinin yaklaşık 3 milyar liraya ulaştığını bildirdi.
web_Bakanlık 2018 bütçe görüşmeleri (3)

Baraj Havzalarının Ağaçlandırılması

Prof. Dr. Eroğlu, “Baraj Havzası Yeşil Kuşak Ağaçlandırma” projesini başlattıklarını da aktararak, şimdiye kadar 353 baraj havzasını ağaçlandırdıklarını, zaman içerisinde bütün baraj havzalarını ağaçlandıracaklarını söyledi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin, erozyonla mücadelede dünya lideri olduğunu vurgulayarak, “Aşağı yukarı bütün dağları erozyonla mücadele kapsamında işliyoruz. Ayak basmadığımız dağ yok. Eskiden, ‘Kıbrıs adası kadar araziyi kaybediyoruz’ denirdi. Bu şekilde 500 milyon ton toprak dağlardan ovalara, ovalardan nehirlere, oradan denizlere göllere akarken, biz bunu 168 milyon tona indirdik. Hedefimiz bunu da daha da aşağıya çekmektir.” dedi.

Bu amaçla “Yukarı Havza Taşkın Koruma Sistemi” diye yeni bir eylem planı hazırladıklarını dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, dere ve nehirlerin üst havzalarında erozyonun kontrol edildiğinde taşkınların ve erozyonun önlenebileceğini belirtti.

PAN Afrika Büyük Yeşil Duvar Projesi’ne de en büyük desteği kendilerinin verdiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, bu kapsamda Moritanya, Sudan ve Eritre’de projeler yaptıklarını, çölleşmeye ilişkin 60 ülkeden 600 kişiye eğitimler verdiklerini hatırlattı.
web_Bakanlık 2018 bütçe görüşmeleri (4)

“Çok İddialıyız”

Prof. Dr. Eroğlu, orman yangınlarına ilişkin aldıkları önlemlere de değinerek, “Dünyanın en ileri teknolojisi bizde. Çok iddialıyız.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Eroğlu’nun, yangına karşı hızlı önlem aldıklarına ilişkin ifadeleri üzerine bazı milletvekilleri, “Yangınlar 5-10 gün sürüyor.” diye itiraz etti.

Bunun üzerine Prof. Dr. Eroğlu, “Öyle bir şey yok. Bir sabredin, anlatayım. Gururla ifade ediyorum; orman yangınlarıyla mücadelede en başarılı ülke Türkiye’dir. Kameralı takip sistemimiz var, ilk defa Türkiye’de. Dumanı gördüğü anda ikaz ediyor. Uzay üssü gibi yangın harekât merkezimiz var. Bir gün lütfen, teşrif buyurun, Plan Bütçe Komisyonundaki üyelere göstereyim.” şeklinde konuştu.

Orman yangınının başlaması sonucu çıkan dumanın 15 saniye içerisinde yangın harekât merkezlerine bildirildiğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, 35 hava aracı, 2 bin 300 kara aracı ve 19 bin personel ile yangınla mücadele edildiğini, yangına ilk müdahale süresinin 15 dakikaya indirildiğini vurguladı.

Dünyadaki orman yangınlarından örnekler veren Prof. Dr. Eroğlu, “Şunu gururla ifade edeyim. Yanan alanları başka maksatla tahsis etmiyoruz, bir yıl içinde ağaçlandırıyoruz. Ayvalık ve İzmir’de yangın çıkan alanlara bizzat kendim gideceğim ve orada fidan dikeceğiz.” dedi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, tabiatı koruma ve biyoçeşitlilik alanında yapılan faaliyetlere değinerek,  korunan alanların sayısının 175’ten 553’e yükseldiğini, milli park sayısının arttığını dile getirdi.

Tabiat parklarının sayısının 222’ye yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, sulak alanları koruduklarını, Kayseri’de kuruyan Sultan Sazlığını başka bölgeden su getirerek kurtardıklarını aktardı.

Kurdukları şehir ormanı sayısının 144’e ulaştığını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, Tabiat Turizmi Master ve Uygulama Eylem planlarını hazırladıklarını, bu kapsamda ziyaretçi sayısının 18 milyona ulaştığını belirtti.
web_Bakanlık 2018 bütçe görüşmeleri (5)

Elektrik Üretiminde HES’ler İlk Sıraya Yükseldi 

Su işleriyle ilgili 7 bin 200 tesisi tamamlayarak, milletin hizmetine sunduklarına işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, 508 baraj, 513 HES, 327 gölet, bin 171 sulama tesisi, 193 içme suyu temini tesisi, 17 atıksu arıtma tesisi ve 4 bin 471 taşkın koruma tesisini tamamladıklarını aktardı.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Enerji üretiminde 27 bin 107 megavatla HES’ler bir numara, doğalgaz birinci sıradan ikinci sıraya düştü; 23 bin150. Kömürde 17 bin 346 megavat.” diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, içme suyunda 2040, 2050 ve İstanbul için 2071 yılına kadar köklü çözümler ürettiklerini de dile getirerek, 193 içmesuyu tesisini tamamlayıp 42 milyon insana ilave su verdiklerini söyledi.

KKTC İçme Suyu Temini Projesini de tamamladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Şu anda Kıbrıs’ta Torosların memba suyu akıyor.” dedi.

İlk Milli Köstebek Ergene Projesinde Kullanılacak

Prof. Dr. Eroğlu, ilk milli köstebeğin Ergene Projesi’nde kullanılacağının altını çizdi.

Edirne’yi taşkınlardan koruyacak 50 metre genişliğinde, yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda “Kanal Edirne” projesinin de yüzde 97’sinin tamamlandığını açıklayan Prof. Dr. Eroğlu, çalışmanın yıl sonuna kadar bitirileceğini ifade etti.

Sayın Bakanımızın Sunumu İçin Tıklayınız.

About Author

Connect with Me: