3-turizm-şurası-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu 3. Turizm Şurası Bakanlar Oturumuna İştirak Etti…

1 Kasım 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Turizm Şurası’nın bakanlar oturumuna iştirak etti. Prof. Dr. Eroğlu, bakanlığının turizm alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakanlık olarak üç şekilde turizm alanı ilan ettiklerini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, özellikle tabiat turizmi açısından önemli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye bir cennet, bu cenneti mutlaka bütün dünyaya göstermemiz gerekir. Dünya nüfusunun yüzde 40’ının 4 saatlik uçuş mesafesinde ülkemize ulaşabilmesi, dört mevsim aynı anda turizm yapma potansiyelimiz var. Tabiat turizmi açısından zengin kaynak değerlerine sahibiz.” dedi.

Türkiye’de hali hazırda 554 tabiat turizmi kaynağı olduğunu aktaran Prof. Dr. Eroğlu, tabiat turizmiyle yeni alanları da kazandırdıklarına değindi. Antalya’nın Belek ilçesinde 265 bin 730 yatak kapasitesinin Bakanlığın tahsis ettiği alanlardan sağlandığını, bu rakamların içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığına sağlanan tahsislerin de bulunduğunu belirtti.
web_3.turizm şurası (2)

“Yatırım Fırsatları Sunuyoruz, Sunmaya Devam Edeceğiz”

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye gelen turist sayısının arttığını ama turizm gelirlerinin bu rakamla paralel artmadığına işaret ettiğini anımsatarak, “Hedefimiz, üst gelir grubunda yer alan turistleri tabiat turizmine çekmek için yatırım fırsatları sunuyoruz, sunmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bu konuda turizm sektöründen gelen tekliflerin ışığında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, sektör temsilcilerine hitaben, “Bütün turizm potansiyeli olan yerleri harita, coğrafi bilgi sistemi üzerinde işaretledik. Bunlara da ulaşmak mümkün. Bakanlığımız coğrafi bilgi sistemlerinde en ileri noktada. Nerede, ne var, hangi potansiyel, kaynak değerler var, bu bilgiler de elinizin altında olabilir.” diye seslendi.

Doğu Karadeniz’de büyük bir turizm potansiyeli bulunduğunu ve bu kapsamda üç alanın belirlendiğini anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 41 koruma alanının da mükemmellik sertifikası aldığını, seyir terasları inşa ettiklerini ve sağlık alanında da turizme katkı sağladıklarına işaret etti.
web_3.turizm şurası (1)

“Serbest Turizm Ticaret Bölgesi Yapabilir Miyiz Diye Hazırlık Yaptık”

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Bakan Kurtulmuş’u kış turizm imkânlarını ve özellikle Uludağ’ı dört mevsim turizme açık bir hale getirmek için başlatılan dönüşüm programını değerlendirmek üzere aralık ayında gerçekleştirilecek toplantıya davet etti.

Prof. Dr. Eroğlu, konuşmasında inanç turizmini de devreye sokmak gerektiğini aktararak, bu konuda özellikle milli park olan Ağrı Dağı’nın asayişin sağlanması ile yeniden turizme kazandırılabileceğini aktardı. Prof. Dr. Eroğlu, Bakan Kurtulmuş’un konuşma süresinin aşıldığına yönelik kendisine uyarması üzerine, “Takdir edersiniz ki turizmin yüzde 35’i bizim” diye espri yaptı.

Yapılan çalışmalar hakkında bazı bilgi veren Prof. Dr. Eroğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın talimatıyla Malazgirt’te gelecek yıl düzenlenecek kutlamalara yönelik master plan hazırlıklarının başladığını ifade etti.
web_3.turizm şurası (3)

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İtalya’da çok önemli serbest turizm ticaret bölgeleri var. Biz de böyle bir serbest turizm ticaret bölgesi yapabilir miyiz diye hazırlık yaptık. Ön tarafta yat limanları, butik oteller, alışveriş merkezleri, golf alanları, terapi ormanları gibi alan çok bizde. Bir tane hazırladık, Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik, çok beğenmişti. Bu konuda 5-6 tane merkez yapabiliriz.” diye konuştu.

About Author

Connect with Me: