tarih-sempozyumu-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’da 1. Türk Tarih Sempozyumu’na İştirak Etti…

19 Ekim 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir termal otelde düzenlenen, “1. Türk Tarihi Sempozyumu”a iştirak etti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak tarihi eserleri ihya ettiklerini bildirdi.
web_tarih sempozyumu

Prof. Dr. Eroğlu, “Bu bölge şehit kanlarıyla yoğrulmuş bir bölgedir. İstiklal Harbi’nde aziz Atatürk ve silah arkadaşları, Akşehir’den Şuhut’a geldiler. Afyon o zaman işgal edilmiş. Şuhut’a girememişler ve 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece karargâh Kocatepe’ye taşınmış. 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz emri verilmiş. 9 Eylül’de düşman denize dökülmüştür.” ifadesini kullandı.
web_tarih sempozyumu2

Afyonkarahisar’ın, Cumhuriyetin kurulduğu, şehit kanlarıyla yoğrulmuş topraklar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Tarihimize bakarsak, Anadolu’nun Türklere açılmasıyla önemli büyük zaferler elde edilmiş. Tabii Türklerde devletin önemi çok büyük. Türkler gerçekten büyük bir millet. Türklerin tarihi olmadan dünya tarihi yazılamaz. Türkler 120 civarında devlet kurmuş ve hiçbir millet yoktur ki farklı coğrafyalarda hükümdarlık sürsün. Bakın Çin Seddin’den Viyana kapılarına kadar, Ukrayna’dan Orta Afrika’ya kadar her tarafta hükümdarlık sürmüş, gerçekten muhteşem milletiz. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Her konuşmamızda şunu söyleriz; Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Birlik beraberlik ve kardeşliğimizi daha da pekiştirdiğimiz müddetçe bizim töremizi hiç kimse bozamaz, devletimizi hiç kimse yıkamaz.”
web_tarih sempozyumu3

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, birlik ve beraberliği 15 Temmuz’da bütün milletin gösterdiğine işaret ederek, “15 Temmuz, milletimizin sadece kendi tarihinde değil, dünya tarihine yazdığı bir kahramanlık destanıdır.” ifadesini kullandı.
web_tarih sempozyumu4

Sempozyumun ardandan, “Osmanlı Fermanlar ve Beratlar” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
web_tarih sempozyumu5

About Author

Connect with Me: