5--kum-ve-toz-çalıştayı-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu 5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı’na İştirak Etti…

23 Ekim 2017

Orman ve Su İşleri̇ Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ 14. Bölge Dragos Eğitim Tesislerinde gerçekleştirilen 5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı’na katılarak konuşma yaptı.

Prof. Dr. Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınalara Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, dünyayı tehdit eden önemli bir mesele olan konunun, enine boyuna uluslararası kuruluşlar tarafından ele alınması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nı iki yıl önce başarılı şekilde Ankara’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Konferans gereğince, Türkiye olarak Pan Afrika adıyla kurulan birliğe destek vermeye gayret ettiklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bölgeye çok sayıda tohum ve fidan gönderdiklerini, maddi destek verdiklerini söyledi.
web_5. kum ve toz çalıştayı (1)

BM’nin ilgili kurumlarının da toz kaynaklarının olduğu bölgeye destek vermesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, bu bölgelerde yeşillendirme, rüzgâr erezoyununu, kum ve toz fırıtınalarını önleme çalışmalarının yapılmasının esas olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“O bakımdan biz buna devam edeceğiz. Türkiye olarak biz özellikle bu bölgelere çok büyük destek veriyoruz. Türkiye, özellikle fakir ülkelere her açıdan büyük destek veriyor. Özellikle gayri safi milli hâsıla başına Türkiye şu anda dünyada en çok destek veren ülke konumunda. Suriye’den gelen 3,5 milyon insanla, Irak’tan ölüm korkusuyla Türkiye’ye sığınan ve hiçbir ayrım yapılmadan, onların milletine, dinine bakmadan onları kurtarmak için biz kucağımızı açtık, kabul ettik. Şu ana kadar herhalde 50-60 milyar dolarlık yiyeceği, giyeceği, eğitimi, barınma için büyük bir destek verdik.

Bu yüzden bizim bu konuda gerçekten ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Onun için yapılacak şey, ağaçlandırma çok önemli. Biz ağaçlandırmaya, erozyonla mücadeleye çok büyük bir önem veriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2008’de ‘Büyük bir ağaçlandırma seferberliği başlatalım.’ dedi. O zaman 2 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Aşağı yukarı 4 milyon hektardan daha fazla bir alanı ağaçlandırdık.”
web_5. kum ve toz çalıştayı (2)

“2023’e Kadar 7 Milyar Fidanı Toprakla Buluşturacağız”

Prof. Dr. Eroğlu, bunların ardından ülke çapında yeni seferberlikler başlattıklarını dile getirerek, “Bu seferberlikler içerisinde şu anda 3 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturmuş durumdayız. Esasen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nda bütün katılımcılara şöyle bir söz verdik; biz dedik 2023 yılına kadar dünyadaki her insan için toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturacağız. Çünkü bir hedef koymazsanız, hedefe ulaşmak mümkün değil. Dolasıyla bizim bakanlığımız bu hususta kısa, orta, uzun vadeli planlar yapıyor. Çünkü özetle, rotası olmayan geminin ulaşacağı liman yoktur. Bu yüzden bizim de her konuda rotamız var.” diye konuştu.
web_5. kum ve toz çalıştayı 4

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, tüm Türkiye’nin su meselesini halletmek için 2071 yılına kadar her şeyin planını yaptıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde, su açısından zengin ülke değiliz. Şu anda bu sene 44 yılın kuraklığını yaşıyoruz. Netice itibarıyla gerçekten buna rağmen su sıkıntısı çektirmedik. Şu anda bütün Türkiye’de suya erişim yüzde 100’dür. Bu konuda ağaçlandırma dışında, erozyonla mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Türkiye tabii son derece engebeli bir arazi. Bu bakımdan erozyon riski çok daha yüksek. Biz bu konuda da çok büyük bir seferberlik gerçekleştirdik. Bütün Türkiye’de orman teşkilatı, ağaçlandırma, meraların ıslahı, yeşillendirme çalışmaları gibi faaliyetler yürütülüyor. Biz kendi bilgilerimizi kendimize saklamıyoruz. Bütün dünyaya kapılarımızı açtık. Özellikle erozyonla mücadele ve toz taşınımıyla ilgili Afrika’dan, Orta Doğu’dan, Orta Asya’dan, Balkanlar’dan pek çok uzmanı getirdik, onları özellikle burada eğitiyoruz. Bilgi ve tecrübemizi aktarıyoruz.”
web_5. kum ve toz çalıştayı (3)

Erozyonda en önemli şeyin sulak alanların korunması olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, sulak alanları korumak için de çok büyük bir seferberlik yaptıklarını, bu çalışmalar doğrultusunda pek çok kurumuş sulak alanı yeniden kazandıklarını anlattı.

Data verileri için bir merkez oluşturulması gerektiğini belirterek, verilerin karşılıklı aktarılmasının önemine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu anlamda BM’ye, Dünya Meteoroloji Teşkilatı’na çok önemli görevler düştüğünü ve Türkiye olarak üzerlerini düşen görevi yapmaya gayret edeceklerini söyledi.

About Author

Connect with Me: