adana

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” Dolayısıyla Mesaj Yayınladı…

3 Ekim 2017

“4 Ekim Dünya Hayvanlarını Koruma Günü” ile alakalı bir mesaj yayınlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hayvanların korunması hususunda Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hayvan haklarının korunması, hayvanlara iyi muamele edilmesinin temin edilmesi ve hayvanların her türlü mağduriyetinin önlenmesini sağlamak maksadıyla çalışmalara hızla devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2009–2017 yılları arasında hayvan bakımevi yapımı maksadıyla 50 belediyeye 26 milyon 137 bin TL destek sağladık. Verdiğimiz destekle yapılan Balıkesir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi de bu yıl içerisinde hizmete alındı” dedi.
web_hayvanları koruma günü (3)

Bakanlık olarak “Aşıla, kısırlaştır, kayıt altına al, sahiplendir ve yaşat” politikası ile hareket ettiklerini ifade eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi (HAYBİS) ile bütün sahipsiz hayvanların kayıt altına alınmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda belediyelere bu yılsonuna kadar kısırlaştırılan ve HAYBİS’e kaydedilen sahipsiz hayvanlar için toplam 5 milyon TL ödenek aktaracağız. Bakımevi bulunan belediyelere de 1 milyon TL değerinde mikroçip ve kulak küpesini ücretsiz olarak dağıtacağız.
web_hayvanları koruma günü (1)

Ayrıca hayvan sevgisinin aşılanması ve farkındalığın arttırılması maksadıyla basılı materyal, mama ve su kabı ile otomatik mama ve su makinasının dağıtımına devam ediyoruz. Kamu spotları ile sokak hayvanlarına su ve yiyecek desteği sağlanması için vatandaşlarımızı teşvik ediyoruz. Sahipsiz hayvanların kış aylarının olumsuz şartlarından korunabilmeleri maksadıyla 500.000 TL değerinde kedi evi ve köpek kulübesi dağıtımını gerçekleştirdik.”
web_hayvanları koruma günü (4)

2016-2017 kış sezonunda yaban hayvanlarının beslenebilmeleri için tabiata 510.056 kilogram yem bırakıldığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bireyleri azalan türleri koruma altına alarak nesillerinin devamını sağlamak maksadıyla üretilerek yaban hayat sahalarına yerleştirmekteyiz. Bunlara misal olarak kelaynak, alageyik, ceylan, kırmızı benekli alabalık ve Anadolu yaban koyununu sayabiliriz. Hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveri ile çalışmaya ve bu konuda yapılan faaliyetlerin artarak sürdürülmesi için gerekli desteği vermeye devam ediyoruz. Gayemiz el ele vererek hayvanların hayat hakkına sahip çıkmak ve onların hayat şartlarını daha da iyileştirmektir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle hayvanların korunması hususunda bütün vatandaşlarımızdan azami hassasiyet göstermelerini bekliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

About Author

Connect with Me: