bingöl-merasim-vitrin-2

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bingöl’de 8 Tesisin Temelini Attı…

16 Ağustos 2017

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bazı tesislerin temel atma merasimine katılmak üzere geldiği Bingöl’de ilk önce Valiliği ziyaret etti. Prof. Dr. Eroğlu, Vali Mantı’dan ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Eroğlu, Valilikte düzenlenen basın toplantısında, bakanlık olarak Bingöl’e yaptıkları yatırımlardan bahsederek, kentte 19 müjdeyle geldiklerini söyledi.

Daha önceki Bingöl ziyaretinde de 48 müjde verdiğini anımsatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Bingöl’e en çok yatırım yapan bakanlık olduğunu belirtti.
web_bingöl valilik (2)

“Masrafı Bizden Geliri Vatandaştan”

Havzalarda taşkınların önlenmesi için 17 bin 966 dekar arazide özel bir çalışmayla 1 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını bildiren Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Herşey millet için düsturuyla ormanlık alanlarda gelir getirici türler dağıtacağız. Bunlar içinde bademdir, cevizdir, burada hangi tür yetişiyorsa artık vatandaşın toplayıp satabileceği ürünleri ekiyoruz. Ağaçlandırma yapıyoruz, parselliyoruz. Herkesin huzurunda kura çekiyoruz. ‘Arkadaş bu alan sana ait, buradaki ağaçlar da sana ait’ diye vatandaşa veriyoruz 49 yıllığına, masrafı bizden geliri vatandaştan olmak üzere.”
web_bingöl valilik (3)

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Bingöl, Elazığ ve Muş’u kapsayan Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi’ni gerçekleştirdiklerini ve proje kapsamında köylere mantolamadan güneş enerjisine, fırından köy çeşmesine, taş ekmek fırınına kadar güzel şeyler yapıldığını aktardı.

Projenin kırsal kalkınma projesi olduğunu ve 2019 yılında sona ereceğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, söz konusu projenin dünyaya iyi bir örnek olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından Bingöl’ün Solhan ilçesindeki yüzen adaların çevre düzenlemesinin yapılacağını ifade ederek, “Burada tabiat turizmi başlatıyoruz. Burada sıcak sular var onu da hayata geçireceğiz. Bu konuda biz hazırız, büyük tecrübe var çünkü. Afyonkarahisar hazır. Bir termal turizmi geliştireceğiz; iki, tabiat, doğal ve av turizmini geliştireceğiz.” diye konuştu.
web_bingöl valilik (1)

“PKK Terör Örgütü Kalkınmayı Engelliyor”

Bingöl’ün kalkınması ve gelişmesi için gereken alt yapının müsait olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bingöl’ü uçurmamız lazım. Her şey var. Yol, havaalanı var, iklim müsait, muhteşem yaylaları, yüzen adası ve muhteşem güzellikleri var. Burada terörü bitireceğiz vatandaşımız, bütün herkes huzur içinde belki dünyanın zengin turistleri dahi buraya gelecek. Muhteşem tabiat var, mesire alanları, orman köşkleri, bir de termal turizmi geliştirmek suretiyle burayı kalkındırmak mümkün. Potansiyel var, her şey var. Sadece eksik olan ne biliyor musunuz? Bu hain PKK terör örgütü burada neticede kalkınmayı engelliyor ama onun da hükümetimiz inlerine giriyor. Onları tamamen imha edeceğiz. En son terörist etkisi hale gelinceye kadar burayı terörden temizleyeceğiz. Huzur diyarı, kalkınmış bir Bingöl için hep birlikte çalışacağız.”

Orman ve İşleri Bakanlığının zamanla yarıştığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bingöl’de 2 içme suyu projesi, 9 baraj ve gölet, 13 sulama tesisi, 113 taşkın koruma tesisi ve 7 HES olmak üzere 144 tesisi açacaklarını, 20 bin 890 dekar alan ağaçlandırma, 84 bin 410 dekar alanda erozyon kontrollü, bin 20 dekar alanda mera ıslahı yapılacağını bildirdi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra Hükümet Konağı Meydanı’nda düzenlenen törende, 64 milyon maliyetli 8 tesisin temelini attı, orman köylülerine gelir getirici tür sertifikası dağıttı.
web_Bingöl Merasim (3)

Bingöl’e 19 Yatırım Müjdesi

Bingöllü vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Bingöl’e gelirken elimiz boş gelmek doğru olmazdı. Elime bir kutu Afyonkarahisar kaymağı alıp gelecek halim yoktu. Bu yüzden buraya heybemiz dolu geldik. Bugün burada Bingöllü hemşerilerime 19 yatırımın müjdesini veriyorum. Sulama, taşkın koruma tesisleri, fidan üretimi, gelir getirici tür ağaçlandırma, karayolu/ şehir içi/köy yolu ağaçlandırması, maden ocağı rehabilitasyonu, orman köylülerine kredi verilmesi ile Sancak Köyüne otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulumunun yer aldığı bu müjdelerin toplam yatırım bedeli 85 milyon lirayı buluyor. Bingöl bu denli bir yatırımı daha önce hiç görmedi. Kıyıda köşede unutulmuş bu ili bizim hükümetimiz hatırladı” diye konuştu.
web_Bingöl Merasim (2)

Bingöl’e Son 6 Yılda 224 Milyon TL’lik 67 Müjde

Bingöl’e daha önce de müjdelerle geldiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “19 Ekim 2012 ve 30 Eylül 2016 tarihlerindeki ziyaretimizde Bingöl’e toplam
139 milyon TL’lik 48 müjde vermiştim. Bugün ki 85 milyon lira yatırım bedeline sahip 19 müjde ile son 6 yılda Bingöllülere toplam 224 milyon TL’lik 67 müjde vermiş olduk. Bu müjdelerin çoğunu tamamladık. İnşaatı devam edenleri ise en kısa sürede hizmete alacağız. Biz sözümüzün sonuna kadar arkasındayız” değerlendirmesinde bulundu.
web_Bingöl Merasim (4)

About Author

Connect with Me: