samsun-programı-vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Samsun’da

9 Ağustos 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplu temel atma merasimine iştirak etmek üzere geldiği Samsun’da Vali Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından valilikte basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Samsun’da son 14 yılda yapılan 21 milyar liralık yatırımın 2 milyar 240 milyon liralık bölümünün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini, bugün de 183 milyon liraya mal olacak 14 tesisin temelini atacaklarını belirtti.

web_Samsun (1)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs’ta bütün bakanlara talimat verdiğini, genelge yayımladığını anımsatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “180 günde 21 Kasım’a kadar izin yok, tatil yok. Bütün şantiyeler üç vardiyalı olarak çalışacak. Bakanlık olarak 375 tesis yapıyoruz, yaklaşık 10 milyar lira tutarında. Bizden önceki hükümet, koalisyon hükümeti 3,5 yılda sadece 9 tesis açabilmiş. Biz özellikle 2004 yılında 350 tesis açmak için proje sunduk. 21 Kasım’da, yani 180 günde 375 dev tesisin açılışını yapacağız. Bunun 101’i baraj ve göletten oluşuyor.” diye konuştu.
web_Samsun (2)

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilgili bakanlıklarla da koordineli olarak çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz, arazisi en çok olan Bakanlığız. Özellikle ormanların ve yaylaların korunmasını önemsiyoruz. Kaçak yapılaşmadan sorumlu olması gereken belediyeler, mülki amirler, kaymakamların buraları kontrol etmeleri gerekir diye düşünüyorum. Yaylaları işgal ettiremeyiz. Geçmişte Yeşil Yol yapıyoruz, birkaç ağaç kesildi diye birileri kıyamet koparıyor. Yeşil Yol dediğimiz hiçbir ağaç olmayan yerden geçiyor. Mevcut yolların etrafına yemyeşil ağaçlandırmalar yapacağız. Özellikle Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde Ayder Yaylası var. Bu yayla muhteşem bir yayla. Milli Parklar, TOKİ, valilik bir çalışma yaparak oranın mimarisine uygun şekilde dönüşüm yapacaklar. Derme çatma olamaz. Örnek bir çalışma hazırlayacağız. Ayrıca milli parkların içinde orman köşkleri yapıyoruz. Bunları planlı projelerle yapıyoruz. Karadeniz’de de tabiata uyumlu olarak yapıyoruz. Rastgele yapmıyoruz, estetiğe önem veriyoruz.”
web_Samsun (3)

Bakan Eroğlu, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile partisinin Samsun İl Başkanlığını da ziyaret etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ziyaretlerin ardından Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte toplu temel atma merasimine iştirak etti.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, çevre konusunda vatandaşların usule, nizama, mevzuata uymaları gerektiğini söyledi.
web_Samsun (4)

Dere kenarlarında kim ne yapacaksa projesini DSİ’ye götürüp izin alacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Başbakanlık genelgesi var. Dere kenarlarında yapılan ne kadar yanlış yapı varsa yıkıp geçeceğiz. DSİ’nin izin verdikleri haricinde yapılan bütün yapılar yıkılacak. Kusura bakmayın. Her seferinde millet zarar görmesin. Ne kadar yanlış yapılan köprü, menfez veya dere yanında yapı varsa bunları yıkacağız. Kesinlikle bunun takipçisi olacağız. DSİ’den de görevli mühendisler bunu takip edecek. Artık acı yaşamak istemiyoruz. Sel baskınları yüreğimizi dağlıyor.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin büyük bir kumpasın çemberinde olduğuna dikkati çekerek, Türkiye üzerinde oynanan hain planın yeni başlamadığını bildirdi.

web_Samsun (6)
Osmanlı’dan beri plan üstüne plan yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Harp meydanlarında bizi yenemeyenler, içimizden vurmak için birtakım hainleri içimize casus olarak göndermişler. Sadece bizde değil, aynı numara Irak’ta uygulanmış, Pakistan’da uygulandı. Türkiye’de FETÖ ile kanlı darbe girişimine teşebbüs ettiler. Aziz milletimizin kahramanlığı, Cumhurbaşkanımızın cesareti sayesinde bu hain, alçak darbe girişimi püskürtüldü. İnşallah en ağır cezayı alacaklar. Güya bu kişiler hapishanelerde rüya görüyorlarmış. Sözde rüyalarında birden bire hapishanelerin duvarları kalkacakmış. Onları tekrar motive etmek için gayret içindeler ama onların sadece bu dünyaları değil, öbür dünyaları da berbat olacak. Bu millete dokunan yanar. Cenabı Allah, tüm terör örgütlerinden vatanımızı ve milletimizi muhafaza eylesin.”
web_Samsun (9)

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da Türkiye’de 2003’ten beri sağlık alanında başlayan dönüşüm sürecinin gelişim süreci olarak devam ettiğine işaret etti.

AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de çok önemli hizmetler yapıldığının altını çizen Bakan Demircan, “AK Parti artık geçmişle kendisini kıyaslamıyor, o dönemler bitti. Şimdi AK Parti kendisi ile yarışıyor. Kendisi ile kendini kıyaslıyor. Bir günün diğer gününe eşit gün olmama prensibini işletiyor.” dedi.

Türkiye’de geçmişte sağlıkta yaşananların unutulduğu bir seviyeye geldiklerini ama gelinen yerde durmayı kabul edemeyeceklerini vurgulayan Demircan, “Bu devam etmeli. Bunu daha ileriye kararlılıkla, azimle, şevkle taşıyacağız. Türkiye, sadece kendi ülkesine sağlık hizmeti veren bir ülke konumundan, hızla bütün çevresine ve insanlığa sağlık hizmeti verecek istikamette ilerliyor. Şimdi sağlıkta ikinci dönem dönüşüm değil, gelişim ve kalite dönemi var, buna başladık, devam ettiriyoruz ve sürdürülebilir hale getirmek için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.
web_Samsun (8)

Konuşmaların ardından tesislerin toplu olarak temeli atıldı ve orman köylülerine gelir getirici tür sertifikaları dağıtıldı.

About Author

Connect with Me: