corum_2017_vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çorum’da 7 Tesisin Temelini Attı

8 Ağustos 2017

Çeşitli programlara katılmak üzere Çorum’a gelen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Necmettin Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra basın toplantısı yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çorum’a “heybeleri dolu” geldiklerini söyledi.

Kentte yapılacak yatırımlarla ilgili müjdeler veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bugün 71 milyon liralık 7 tesisin temelini atacağız. Özellikle söz verdiğimiz Sungurlu Barajı’nın temelini atacağız. Bunun yanı sıra sulama ve taşkın koruma tesislerinin de temelini atacağız. Bal üretimi burada çok iyi gidiyor. Hatta Çorum balı, Çorum leblebisini tanıtımda geçecek gibi geliyor. Biz artık ‘Çorum’un balı, Çorum leblebisi ile yenir’ diye slogan üreteceğiz. Şimdiye kadar 97 köyde bal ormanı kuruldu, 25 köyde arazi hazırlığı yapılıyor, 51 köyde de proje çalışması yapılıyor. Dolayısıyla 170 köyde bal üretimi için bal ormanları yapılacak, bunun müjdesini veriyorum.” diye konuştu.
web_corum_agustos_2017 (2)

Tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bütün dünyada yılda 115 milyar dolar ticari bir potansiyel var. Türkiye olarak bizdeki tıbbı aromatik bitkiler ve endemik türler Avrupa kıtasından daha fazla. 12 bin tür var, bunun 3 bin 700’ü endemik tür. Yani başka yerde yok Türkiye’de var. Şifalı bitkiler açısından da Türkiye çok zengin. Çünkü Türkiye nasıl ki kavşak noktasıysa, bütün iklimlerin de kavşak noktası olduğu için biyolojik çeşitlilik çok fazla. Biz biyolojik çeşitliliğe dayalı olarak geleneksel bilginin değerlendirmesi projesi kapsamında 7’nci il olarak Çorum’u da dahil ettik. Hayırlı olsun.”

Lavantaya Dayalı Sanayi Kurulacak

Bir grup milletvekilinin heyet halinde Marsilya’ya lavanta sanayisini incelemeye gittiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Fransa, lavanta sanayisinden çok büyük para kazanıyor. Dolayısıyla oraya giden heyet, bu sanayi hakkında bilgi alacak. Lavantaya dayalı sanayi kurmak için bir hazırlık yapıyoruz. Çünkü bunlar artık çok para getiriyor. Bakın bir şişe parfüm kaça satılıyor. Bir parfüm bakıyorsunuz 60 ila 100 dolar. Halbuki onun üretimi bizde var” ifadesini kullandı.

web_corum_agustos_2017 (4)
“Türkiye’nin Her Noktasında Hizmetlerimiz Artarak Devam Ediyor”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra Çorum Saat Kulesi önünde düzenlenen DSİ tesisleri toplu temel atma ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür, Orköy kredi sertifikaları dağıtım merasimine katıldı.

Buradaki konuşmasında, Bakanlıktan iş alan müteahhit firmalara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, işlerin belirlenen tarihlerde bitmemesinin bahanesi olmadığını söyledi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

“Müteahhit firmalar beni iyi dinleyin, sözleşmede belirtilen tarih bir gün bile geçerse işiniz feshedilecek. Talimat verdim, kusura bakmayın. Biz zamanla yarış ediyoruz. Bahane yok, siz şimdiden, temel atma merasimi biter bitmez doğrudan şantiyeye geçin. İşinizin başına geçeceksiniz, gerekirse üç vardiya çalışacaksınız. Kurban Bayramı’nda da 10 gün tatil yok. 2 gün tatil yapacaksınız ve tekrar şantiyeyi kontrol edeceksiniz. Ben de Kurban Bayramı’nda 1 gün tatil yapacağım ve tekrar sizleri kontrol etmek için Türkiye’nin her tarafını inceleyeceğim.”

Temeli atılan tesisler hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin her noktasında hizmetlerin artarak devam ettiğini belirtti.

web_corum_agustos_2017 (3)Sungurlu Barajı’nın yapımı için daha önce vatandaşlara söz verdiklerine işaret eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi sizlere söz verdiğimiz gibi yapıyoruz. Barajda 48,34 milyon metreküp su depolanacak olup, baraj sulaması tamamlandığında 31 bin 720 dekar arazi sulamaya açılacak. Yıllık net zirai gelir artışı 20 milyon 618 lira olacak. Ayrıca Sungurlu ilçe merkezine yılda 6,30 milyon metreküp içme suyu temin edilecek. Ortakışla Baraj sulamasıyla da bin 700 dekar tarım arazisi sulamaya açılacak. Yıllık net gelir artışı ise 1 milyon 105 lira olacak. 4 adet taşkınlardan korunmak için sel kapanı yapılacak.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu DSİ, Orman ile Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüklerince yapılacak tesislerin toplam maliyetinin 71 milyon lira olacağını sözlerine ekledi.
web_corum_agustos_2017 (5)

Daha sonra tesislerin temeli atılarak, çiftçilere sertifikaları dağıtıldı.

Merasimin ardından Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çorum Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, partililer ile bir araya geldi.

Burada konuşma yapan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çorumlulara 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında ve sonrasında gösterdikleri duruştan dolayı teşekkür etti. Eroğlu, Çorum’un nüfusa oranla 15 Temmuz’da en çok şehit veren il olduğunu söyledi.
web_corumakparti

15 Temmuz’un Türkiye’nin önünü kesmek isteyen hainler tarafından gerçekleştirilmeye çalışıldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Batı’nın da bu süreçte darbe girişimine destek verdiğini aktardı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

“Aynı oyunu Irak ve Pakistan’da uyguladılar. Ancak Türkiye’de milletimizin kahramanlığı, Çorumluların yazdığı destan ortada. Benim de dostum, kardeşim olan Sayın Erol Olçok ve oğlu Tayyip onlar da şehit düştü. Çorum’dan toplam 13 tane şehidimiz var. Bu, Çorumluların vatana, millete, devlete ne kadar bağlı olduğunu gösteren bir husus. Nüfusa oranladığımızda en fazla şehit veren ilimiz Çorum. Allah sizlerden razı olsun. Milletimizin kahramanlığının yanında dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakanımızın cesareti sayesinde bu darbe girişimi önlendi. İslam’ın son kalesi olan, gönül coğrafyamızın son kalesi olan ülkemizi yıkmak için planlanmış bir hareketti. Ama Allah’a şükür o hainlerin bir hesabı varsa Cenabı Allah’ın da bir hesabı var.”

About Author

Connect with Me: