duzce_2017_vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Düzce’ye 73 Milyon TL’lik 6 Tesis

7 Ağustos 2017

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplu temel atma merasimi için geldikleri Düzce’de bazı incelemelerde bulundu.

Temel atma merasiminden önce Düzce Valiliği’ni, ziyaret eden Faruk Özlü ve Prof. Dr. Veysel Eroğlu, valilik bahçesinde fidan dikti.
duzce (1)

Ardından Valilik Toplantı Salonu’nda kentte yapılması planlanan ve yapımı devam eden yatırımlar hakkında bir süre görüşen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Bakan Faruk Özlü, toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Faruk Özlü, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Sayın Bakanımızın çok iyi bildiği, Düzce’nin taleplerini ve yatırım ihtiyaçlarını değerlendirdik. Sayın Bakanımızın müjdeleri var.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da kentte devam eden ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
duzce (2)

Ormanları vatandaşlara açtıklarını vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

“‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla ormanlarımızı vatandaşlarımıza açtık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır bu. Ormanların yanındaki köylülere, ceviz, badem ve gelir getirici türleri dikelim, 3 yıl bakımı bize ait olsun, 49 yıl geliri vatandaşa olsun dedik. Haksızlık olmasın diye kura çekelim dedik. Vatandaş gelsin, kestane, ceviz, badem, ne istiyorsa bunları dikelim. Ormanlık arazi devlete ait ama vatandaşa vereceğiz. Ekimi ve masrafı bize ait. Vatandaş toplayıp satacak.”

Vatandaşlara birçok kolaylık ve destek sağladıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kestane balı üretmek isteyen orman köylüleri için ne istiyorlarsa yapıyoruz. Kestanesini dikiyoruz, arı kovanını hazırlıyoruz, yoksa yerini de biz verelim. Hepsi devletten. Parası yoksa yüzde 20’si devletten, gerisi faizsiz. Devlet babanın yaptığını, insanın babası yapmaz.” diye konuştu.

“Melen, İstanbul’un suyunun sigortasıdır”

“Melen Barajı hemen hemen bitti.” diyen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Melen Barajı İstanbul’un sigortası. Dolayısıyla Düzce, İstanbul’a su veriyor. Düzce’ye ne yapılsa azdır. Baraj, hem Düzce’ye çok büyük bir güzellik sağlayacak hem de İstanbul’a yılda 1 milyar 70 milyon metreküp su verecek. Bu da İstanbul’un ihtiyacını tek başına karşılıyor. O bakımdan 2071 yılına kadar su sıkıntısı İstanbul’da olmayacak. Melen, İstanbul’un suyunun sigortasıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kentte yapılan 6 yatırımın temel atma merasimini gerçekleştirdi.
duzce (4)

Bakan Faruk Özlü, Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini hatırlattı.

İkinci çeyrekte de yine böyle bir büyüme beklediklerini vurgulayan Faruk Özlü, öncü göstergelerin gayet olumlu olduğunu, Türkiye’nin daha da büyüyeceğini anlatarak, büyümeden Düzce’nin nasibini alarak, yapılan yatırımların devam edeceğini kaydetti.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da Düzce’ye karşı ayrı bir gönül bağı olduğuna dikkati çekerek, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tüm meydanları dolduran Düzcelilere teşekkür etti.
duzce (5)

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı Düzcelilerin bütün meydanları doldurduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

“Alçak darbe girişimine ‘dur’ dediniz. Özellikle FETÖ darbe girişimine karşı milletimizin kahramanlığı, özellikle Cumhurbaşkanımızın cesareti, dirayeti, Başbakanımızın, bakanlarımızın herkesin kararlı duruşu sayesinde bu alçak darbe girişimi püskürtüldü. Öyle bir destan ki sadece milletimizin tarihine değil dünya tarihine bir destan olarak geçti. Dolayısıyla sizinle ne kadar gurur duysam azdır. Bu destan diğer milletlere de örnek oluyor. Venezuela’da da ‘Madem Türkiye darbeye geçit vermedi, biz de geçit vermeyelim’ dediler. Orada da geçit vermediler. Bizim millet böyle kahraman bir millet.”

Her şeyin millet için yapıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatıyla ormanların da millet için oluşturulacağını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman köylerinin kalkınması için gereken tüm desteğin verileceğini ifade etti.

Orman köyünde yaşayan vatandaşların tüm taleplerinin yerine getirileceğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bal ormanı kurarız, kestane balı kıymetli, kestane ormanı kurarız, paranız yoksa para da hazır. En yakın işletme müdürlüğüne gidin yüzde 50’si hibe geri kalanı da faizsiz 5 yılda ödemek üzere alın. Ceviz ithal ediyoruz, cevize çok ihtiyaç var, kestane badem gibi ürünler için ormanlık alanda bunların ormanını kuralım. Orman köylülerine taksim edeceğiz 49 yıllığına vereceğiz. Ne isterlerse her şey millet için.” diye konuştu.
duzce (3)

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Düzce’nin tabiat turizmi ile ilgili master planı hazırlattığına değinerek, özellikle yabancı turistlerin tabiat turizmine daha çok para harcadığını vurguladı.

Batı Karadeniz Gelişim Projesini ilan ettiklerini ve projeye Düzce’yi de dahil ettiklerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 12 milyar 522 milyon lira yatırım yapılacağını ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Ülke içinde alçak FETÖ terör örgütünü ve PKK, PYD, DEAŞ gibi örgütlerin hepsinin inlerine girildiğini aktaran Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “En son terörist etkisiz hale gelinceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Onların şerrinden ülkemizi Allah muhafaza buyursun. Örgütlere silah veren, destek veren bütün devletleri ya Rabbi perişan eyle. Kahhar isminle kahreyle. Milletimizin yıldızı parlak olsun. Son kale ayakta kalsın ya Rabbi. Senin her şeye gücün yeter.” ifadelerini kullandı.
duzce (6)

Konuşmaların ardından iki bakan ve protokol üyeleri kent genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan 73 milyon lira tutarındaki 6 tesisin temel atma merasimini gerçekleştirdi.

Merasimde ayrıca, kent genelinde farklı eğitimler alan orman köylülerine sertifikaları da dağıtıldı.

About Author

Connect with Me: