web_macaristan-ile-yaban-hayatı-konularında-işbirliği-(3)

Macaristan İle Yaban Hayatı Konularında İşbirliği…

30 Haziran 2017

Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye Macaristan 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı vesilesiyle Macaristan Tarım Bakanı Sayın Sandor Fazekas ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşme akabinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Macaristan Tarım Bakanlığı Arasında Doğa Koruma ve Milli Parklar Alanında İşbirliğine Dair Niyet Beyanı imzalandı.
web_MACARİSTAN ile YABAN HAYATI KONULARINDA İŞBİRLİĞİ (3)

Söz konusu anlaşma ile; yaban hayvanı üretimi, nesli tehlike altında olan türler için eylem planları hazırlanması, yırtıcı kuşların izlenmesi, yaban hayatı sahalarının yönetimi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve korunan alanların yönetimi konularında iki ülke arasında işbirliği yapılması kararlaştırıldı.
web_MACARİSTAN ile YABAN HAYATI KONULARINDA İŞBİRLİĞİ (4)

Ayrıca, Türkiye’deki iki kartal türü olan Şah ve Bozkır Kartal’ının üreme alanları, kışlama ve yavru yetiştirme bölgeleri, biyolojik ve ekolojik ihtiyaçlarının belirlenme ve popülasyonunun vericiler yoluyla izlenmesine yönelik olarak Macaristan’daki MME Birdlife Macaristan Derneği ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) arasında işbirliği protokolü imzalandı.
web_MACARİSTAN ile YABAN HAYATI KONULARINDA İŞBİRLİĞİ (2)

Protokol kapsamında uzman ekiple arazi çalışmaları yapılacak, vericiler takılacak, halka ve verici takma konusunda eğitim verilecek, türün izlenmesi ve elde edilen verilerin analizi konusunda bilimsel destek sağlanacak.  Elde edilen bilgiler doğrultusunda da 2018 yılından itibaren Tür Koruma Eylem Planı hazırlanacak.
web_MACARİSTAN ile YABAN HAYATI KONULARINDA İŞBİRLİĞİ (1)

About Author

Connect with Me: