belarus-büyükelçi-kabulü-vitrin

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh’i Kabul Etti…

29 Haziran 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ve beraberindeki heyet ile Bakanlıktaki toplantı salonunda bir araya geldi.

Belarus’un iş birliğini geliştirmek istedikleri bir ülke olduğunu belirten Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Belarus ziyareti sırasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a refakat ettiğini anımsattı.
web_belarus Büyükelçi Kabulü 1

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belarus’ta iş adamlarıyla toplantı yapıldığına değinerek, “Orada şunu gördüm. Türkiye ile Belarus arasında iş birliği potansiyeli çok yüksek ve bunu mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

22 Temmuz’da Belarus’a gitmeyi planladıklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orada bazı resmi görüşmeler yapmak istediklerini belirtti.
web_belarus Büyükelçi Kabulü 3

“Her Belaruslu İçin Bir Fidanı Toprakla Buluşturacağız”

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı hakkında bilgi vererek, Türkiye’nin en büyük yatırımcı bakanlıklarından birisi olduklarını aktardı.

AK Parti hükümeti döneminde orman alanlarını 1,5 milyon hektar artırdıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda ağaçlandırmada çok ileri noktadayız. 3 milyar 750 milyon fidan toprakla buluştu. 2023 yılına kadar dünyadaki her insan için birer fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Bu yıl Belarus’a öncelik veriyoruz. Belarus’un nüfusu yaklaşık 10 milyon. Ekim ayında her Belaruslu için birer fidanı toprakla buluşturacağız.”
web_belarus Büyükelçi Kabulü 2

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Savinykh de bu toplantıya önem verdiklerini dile getirdi.

Programla beraber hem Belarus hem de Türkiye’nin sınai ve ekonomik anlamda gelişime katkıda bulunmak istediklerini aktaran Andrei Savinykh, “Türkiye’nin devam etmekte olan 2023 sınai gelişim planlarına katkıda bulunmak için biz de çaba sarf etmek istiyoruz.” diye konuştu.

About Author

Connect with Me: