collesme_gunu_vitrinn

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü Programına İştirak Etti…

16 Haziran 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bugün Ankara’da düzenlenen Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü Etkinliklerine katıldı.
collesme_gunu (1)

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte, çölleşmenin sadece Türkiye’yi değil dünyayı tehdit eden en önemli sorunlardan biri olduğunu, Dünya’da 1,5 milyar insanın çölleşmeden etkilendiğini söyledi.

Toprağa sahip çıkılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünya’da çölleşmeye önlemek için herkese önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Kuraklık ve erozyon neticesinde her yıl toprakların kaybolduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yakın gelecekte dünyadaki en önemli sektör gıda güvenliği ve gıda arzı olacaktır. Türkiye’de bu konuda hassas ülkelerden birisi. Dolayısıyla hem Türkiye için büyük hazırlıklar yapmamız, tedbirler almamız hem de dünya ölçeğinde bu konuya öncülük yapmamız gerekir” diye konuştu.
collesme_gunu (2)

Türkiye’nin birçok çalışmaya öncülük ettiğini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, su, orman, çölleşme ile mücadele konularında uluslararası bir çok konferansa Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığını söyledi.

Afrika’ya ağaçlandırma, sulama, iklim değişikliğiyle mücadele gibi birçok konuda destek verdiklerini aktaran Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye Afrika’yı sömürmek için değil onlara yardım etmek, kucaklamak için gidiyor” ifadesini kullandı.

“Fidan Hedefini 400 Milyona Çıkardık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2008’de ağaçlandırma seferberliği başlattıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Beş yılda 2 milyar fidanı toprakla buluşturma hedefi koymuştuk. Öncelikle fidan üretimini arttırdık. Yıllık 70-75 milyon fidan üretiliyordu, biz bu hedefi 400 milyona çıkardık. Hatta bazı yıllar 500 milyon fidan üretimini sağladık. Bütün kamu, kurum, kuruluşlarına ücretsiz fidan dağıtmak için de bir seferberlik ilan ettik” bilgisini verdi.

“Hedef koymazsanız bir neticeye ulaşmanız mümkün değil.” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlıkta her zaman hedef konulduğunu, bütün birimlerin birbirleriyle yarıştığını söyledi.
collesme_gunu (3)

Bakanlıkta hangi birimin neyi, ne zaman yapacağının belli olduğunu, 5 yıllık programlar hazırladıklarını vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar 3 milyar 750 milyon fidan toprakla buluştu. Gerçekten bu çok büyük bir başarı. Dünyada pek çok ülkede orman varlığı, odun serveti azalırken Türkiye’de artıyor. Şu anda orman varlığımız son 14 yılda 1,5 milyon hektar arttı. Buna paralel ormanda bakım, gençleştirme, ağaçlandırma çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Odun serveti biz aldığımız da 1,2 milyar metreküp iken
1,6 milyar metreküpe yükseldi. Bu yüzde 25 artış demektir. Ormanların tahrip olmaması için ormanlarda yaşayan insanlara gelir getirici imkanlar sunduk, ormanları sevmelerini sağladık.”

“Zeytin Ağacı Yüzde 70 Arttı”

Gelir getirici 36 tür tespit ettiklerini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bunların içinde ceviz, zeytin badem, defne gibi birçok ürün yer aldığını dile getirdi.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son günlerde zeytin konusunun gündeme geldiğini anımsatarak, ormanlardaki bütün deliceleri aşıladıklarını, daha sonra kura çekerek, dağıtımını yaptıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Hükümetimiz zeytine çok önem veriyor. 2002’de 100 milyon zeytin ağacı vardı, şu anda zeytin ağacı sayısı 172 milyon oldu, yüzde 70 artmış durumda. Zeytinlere biz de sahip çıkıyoruz.” dedi.

Erozyonla Mücadele

Erozyonla mücadelede çok önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğu, daha önce 500 ton olan toprak kaybını 168 tona indirdiklerini, ama bunun da yeterli olmadığını belirtti.

Türkiye’nin su zengini olmadığını dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, suyun akıllıca ve tek elden yönetilmesi halinde su sıkıntısı yaşanmayacağını vurguladı.

Geçmiş dönemlerde İstanbul’da ve Türkiye’de yaşanan su sıkıntısını anımsatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’de su problemini çözmek için suyun biriktirilmesi gerektiğini, bu amaçla da birçok baraj ve gölet yaptıklarını kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu hazırladıkları gelişim projelerine de ilişkin bilgi vererek, bu projelerin 2019’da tamamlamayı hedeflediklerini anlattı.

Hedefi olmayan kurumların ve devletlerin yok olmaya mahkum olduklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hedef belirlemenin önemine işaret etti.
collesme_gunu (5)

Konuşmaların ardından Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak il genelinde Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin belirlediği “toprağımız, evimiz, bizim geleceğimiz” temasına uygun olarak düzenlenen resim, kompozisyon, afiş yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
collesme_gunu (4)

Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri̇ Komi̇syonu Recep Konuk ile sergi açılışını gerçekleştirdi.

About Author

Connect with Me: