kütahya merasim

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar ve Kütahya’da Çifte Program Gerçekleştirdi…

10 Haziran 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ramazan programları kapsamında Afyonkarahisar ve Kütahya’da çifte program gerçekleştirdi. Prof. Dr. Eroğlu Afyonkarahisar’da iftar programında hemşehrileriyle buluşurken Kütahya’da da sahur programı gerçekleştirdi. Ayrıca Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kütahya’da 66 milyon maliyetli 8 tesisin temel atma programına iştirak etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu programı kapsamında ilk önce Afyonkarahisar Valiliğini ziyaret etti. Bakan Prof. Dr. Eroğlu burada yaptığı konuşmada, bütün Türkiye’de en güçlü teşkilatın Orman ve Su İşleri Bakanlığı teşkilatı olduğunu belirtti.

Frig Vadisi’nde kaçak kazı yapanların tarihi eserleri tahrip ettiğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Buraların koruma altına alınması lazım. Bu yüzden oradaki ormanlık alanı biz tabiat parkı ilan ettik. Şu anda bunu da imzalıyorum.” diye konuştu.
web_afyon valilik

“Burada Büyük Bir Servet Yatıyor”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çok önemli gelişmelerin olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Afyonkarahisar bu bakımdan çok büyük potansiyele sahip. Burada büyük bir servet yatıyor. Tıbbi aromatik bitkiler serveti. Ama bunu yıllardır değerlendirmemişler. Koca karı ilaçları falan demişler. Halbuki dünya, Çin, Hindistan, Almanya, Amerika gibi pek çok ülke yılda 115 milyar dolarlık pazara sahip. Kaldı ki bizim burada aldığımız para 600 milyon dolar civarında. Bu çok komik bir rakam. Dünyaki en önemli flora Türkiye’de. Şu anda Türkiye’deki endemik bitkiler, yani Türkiye’de olup da başka yerde olmayan bitkiler 4 bin tane. Aşağı yukarı da 12 bin tür var. Bu zenginliğin büyük bir kısmı da Afyonkarahisar’da. Bunu mutlaka en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bu konuda adımlar atıldı.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Eroğlu, TBMM’de Türkiye ile Katar Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolü ile Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılması anlaşmalarının kabul edildiğini anımsattı.
web_afyon iftar

“Ortadoğu’da Çeşitli Oyunlar Oynanıyor”

Meclis’ten hızla çıkan kararın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onayladığını aktaran Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Katar’da bir üssümüz olacak. Çünkü Katar çok önemli. Şimdi Ortadoğu’da çeşitli oyunlar oynanıyor maalesef. Batı petrol yüzünden ve bir de Haçlı Seferleri devam ediyor. Bakın unutmayın, Haçlı Seferleri öyle kılıçla falan olmuyor, başka şekillerde devam ediyor. Dolayısıyla Türkiye bu gönül coğrafyamızda mutlaka yerini alacaktır. Almak durumundadır. Çünkü orası bizim gönül coğrafyamızdır. Bu yüzden bu gayet olumludur. Atılması gereken bir adımdır. Bakın kaç bin kilometre öteden geliyor orada, Ortadoğu’da birtakım cetvelle sınır çizmek istiyorlar. Karıştırıyorlar. İnsanları birbirine düşürüyor, yok ediyor, bombalıyor. Ne kadar insan hayatını kaybetti biliyor musunuz?”
web_afyon iftar 2

Valilik ziyaretinin ardından Prof. Dr.  Veysel Eroğlu, Afyonkarahisarlılarla iftarda buluştu. Prof. Dr. Eroğlu, davete katılanlara teşekkürlerini sunarak, orucun ve ramazanın önemine değindi. Kur’an-ı Kerim’in bu ayda nazil olduğunu belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah Cenabıallah Kadir Gecesi’ne ve Ramazan Bayramı’na ulaşmayı da nasip etsin. Bakanlığımızın bütün mensupları da burada. Bakanlığımız pek çok ilde bu şekilde iftar programı yapıyor. Aslında 10 bin kişilik iftar yemeği düşünüyorduk ama yer sorunundan dolayı gerçekleştiremedik. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sayıda kişiye iftar yemeği verecek yer hazırlamamız lazım. Ben katılan herkese en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum. Allah sizlerden razı olsun.”
web_kütahya bakan bey hitap 2

Kütahya’ya 66 Milyon Maliyetli 8 Tesis…

Daha sonra Prof. Dr. Eroğlu, Afyonkarahisar’dan Kütahya’ya geçti. Prof. Dr. Eroğlu Kütahya Zafer Meydanı’nda toplu açılış merasiminde yaptığı konuşmada, bakanlığının yatırımlarıyla Kütahya’nın “baraj ve göletler diyarı” olacağını söyledi.
web_kütahya bakan bey hitap

Temeli atılan 8 tesisin toplam maliyetinin 66 milyon lira olduğunu bildiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

“Kütahya daha önce kıyıda köşede kalmış, yolları, barajları, göletleri, sulama kanalları olmayan unutulmuş bir şehirdi. Artık Kütahya gelişiyor. Kütahya artık marka bir şehir olacak. Kütahya’da 68 baraj ve gölet yaptık. Artık Kütahya gölet ve barajlar diyarı olacak. Türkiye hedeflerine hızla ilerliyor. 2023, 2035, 2053 ve 2071 hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”
web_kütahya merasim

Daha sonra, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek Domaniç Çamlıca Barajı, Simav Örenli Barajı, Tavşanlı Sekbandemirli Göleti, Tavşanlı Kozluca Barajı ile üç taşkın koruma tesisinin temeli Bakan Prof. Dr. Eroğlu ve protokol mensupları tarafından atıldı.
web_kütahya sertifika

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 10 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 10 aileye de Orköy sertifikası verdikten sonra vatandaşlarla sahur yaptı.

 

About Author

Connect with Me: