artvin_5

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’de 185 Milyon Liralık 12 Tesisin Temelini Attı…

4 Haziran 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 185 milyon liralık 12 tesisin temelini atmak için Artvin’e gitti. Artvin programı kapsamında valiliği ziyaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, bugün cennet köşelerden bir köşe olan Artvin’de 185 milyon liralık 12 tesisin temelini atacaklarını ifade etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çoruh Parkı’nda düzenlenen 185 milyon liralık 12 tesisin temel atma merasiminde yaptığı konuşmada, Artvin gönüllüsü olduğunu belirterek, bu mübarek günde vatandaşlarla kucaklaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

artvin_1

Ramazanın milletin birlik, beraberlik ve kardeşliğinin daha da pekişmesine vesile olması temennisinde bulunan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, vatandaşlara Artvin’i çok seven Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını iletti.

Temeli atılacak tesislerden 11’inin DSİ’ye ait olduğunu belirten Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, birinin de paket tesis halinde Orman Genel Müdürlüğünün yatırımlarından oluştuğunu aktardı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, söz verdikleri gibi kente su getireceklerini anlatarak, “2060 yılına kadar Artvin’in su problemi olmayacak şekilde muhteşem bir proje hazırladık. Bu kapsamda isale hatlarını, modern içme suyu arıtma tesisini yapacağız. Günde
22 bin metreküp suyu arıtacak en ileri teknolojiyi oraya koyacağız.” dedi.

artvin_7

Artvin’e her yıl Orman Bölge Müdürlüğü’nün projeleri için 41 milyon lira gönderdiklerine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Buradan aldığımız gelir ise toplam 25 milyon lira civarında. Aradaki farkı biz karşılıyoruz. Bundan da memnunuz.” diye konuştu.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman teşkilatının Artvin’de çok büyük hizmetler yaptığını belirterek, bugün de her aileye 20 adet olmak üzere toplam bin 800 adet arılı kovanı ile gelir getirici fidan türlerinin dağıtılacağını, Yusufeli ilçesine bağlı Demirkent köyünde de 40 dekar arazide zeytin ağaçlandırması yapacaklarını söyledi.

artvin_2

Fenni arıcılıkla alakalı desteklerin de devam ettiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Burayı halis bal üretim ve ihracat üssü haline getirmek istiyoruz. Arıcılığa tam destek veriyoruz. Hatta arzu edene kredinin yüzde 20’sini hibe, gerisini de faizsiz veriyoruz. İsteyene ise kovan veriliyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün vatandaşlara 500 kara yemiş, 300’er Trabzon hurması, incir ve elma, 200 defne ile bin fıstık çamı olmak üzere 2 bin 600 fidan dağıtacaklarını belirtti.

134 Milyon Liralık 21 Müjde

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Artvin’e 134 milyon liralık 21 yeni müjdeyle geldiğini belirterek, “Artvin’e son 2,5-3 yılda 1 milyar liralık müjde verdik.” dedi.

Artvin’e önceki gelişinde 46 müjde verdiğini anımsatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

“Artvin’e en büyük yatırımları bakanlığımız yapıyor ve bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum. 46 müjdenin 28’i tamamlandı. Geri kalanlar inşa halinde, çoğu da bitme safhasında. Bugün verdiğimiz 21 müjde ile toplam 67 müjde vermiş oluyoruz. Bunların maliyeti de bugün itibariyle 957 milyon lira. Artvin’e son 2,5-3 yılda 1 milyar liralık müjde verdik.”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 21 müjdenin 10’unun DSİ’ye, 6’sının Orman Teşkilatına, 4’ünün Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, birinin de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olduğunu söyledi.

artvin_3

Artvin’de ayıların kovanlara zarar vermesi noktasında problem yaşandığını belirten Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “90 adet elektroşoklu çit sistemi dağıtımı yapacağız. Artık balları yemek için ayılar gelemeyecek. Böyle bir sistem kuruyoruz.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Artvin için yeni bir sektör doğmasını arzuladıklarını ve bundan hareketle Artvin’in Tabiat Turizmi Master Planı hazırladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu çok önemli. Biz Artvin’i zengin yabancı turistlere açmak istiyoruz. Muhteşem güzellikte cennetten bir parça, ‘dünyada cenneti hayal etmek istiyorsan gel Artvin’e’ diyeceğiz. Dolayısıyla bunun altyapısını hazırlamak için çalışmalar yapıyoruz. Hopa’daki Balıklı ve Güneşli Şelalelerini tabiat parkı ilan ettik. Burayı turizme açıyoruz ve çok güzel şekilde denetimini yapacağız, gözümüz gibi koruyacağız. Biz Artvin’i tabiat turizminin bir merkezi yapacağız ve uygulama eylem planı ile de buna başlıyoruz.”

Hükümetin Artvin’e önemli yatırımlar yaptığına işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son
14 yılda Artvin’e 20 milyar liralık yatırım yapıldığını, bunun 11 milyar lirasının Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait olduğunu söyledi.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin en büyük barajlarını Artvin’de inşa ettiklerini dile getirerek, 14 yılda yapılan projelere ilişkin bilgi verdi.

Artvin’e evsel ileri biyolojik atık su arıtma tesisini kurmayı da planladıklarını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bunun da proje çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

artvin_5

“Barajlar Taşkınları Önledi, Buraya Hayat Verdi”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir gazetecinin Artvin’deki barajların ekonomiye katkısını sorması üzerine şunları kaydetti:

“Çoruh Türkiye’nin en çılgın akan bir akarsuyu. Çok büyüktür, çok da can almıştır. İstifade edilemiyordu, taşkın olduğu zaman silip götürüyordu. Barajlar taşkınları önledi, buraya hayat verdi. Barajlar sayesinde bütün yollar, tüneller yapıldı. Barajlarda çalışanların neredeyse yüzde 80’inin bölge insanlarından olmasını istedik. İstihdam sağlandı, alışverişler buradan yapıldı.”

Barajların elektrik enerji üretimi konusunda ülkeye çok büyük katkısı olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Mesela Deriner Barajı, Türkiye’nin en yüksek barajı. Ondan da yükseği Yusufeli Barajı olacak, ondan daha yüksek baraj yapılamayacak. Bu baraj 6 yılda kendisini amorti etti. Bizden önce Çoruh’a hiçbir gerdanlık takılamamıştı, temel atılmış ama yapılamamıştı. Biz bunları tamamladık. Muratlı Barajı, maliyetinin iki katını vermiş Türkiye’ye, Borçka Barajı bütün maliyetini ödemiş, Deriner Barajı da aşağı yukarı 4’te 1’ini çok kısa zamanda karşıladı. Bu barajların şimdiye kadar ki toplam getirisi 4,5 milyar lira. Bu baraj göllerinin şu faydası da var, burada balıkçılık yapılmaya başlandı. Turizm, su sporları gelişti. Buralarda üretilen balıkların Japonya’ya ihraç edildiğini duymak bizim için büyük bir mutluluk. Artvin’e, Borçka’ya biz denizi getirdik.”

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerindeki çalışmaların durumunun sorulması üzerine, bu konuda en zor kısmın altyapı çalışmaları olduğunu, bunu da başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Bölgede TOKİ’nin inşaatlara başladığını, bunların 18 ayda tamamlanmasının planlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Suyu da getirdiğimiz zaman 2019 yılı sonunda inşallah Yusufeli muhteşem limanı, mesirelik alanı, kaymakamlık binası, devlet daireleri, bölgeye uygun yöresel mimarisiyle vatandaşların rahat edecekleri muhteşem bir ilçe olacak. Yusufeli Türkiye’nin en güzel, deniz manzaralı ilçesi olacak. Burada halk eğitim merkezi, kütüphane, hastane stadyum her şey var. Yeşil alanlar muhteşem. Kamu adına ne gerekiyorsa orada yapıyoruz.” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “3 bin 600 metrelik Bolu Tüneli’ni yıllarca açamadılar, dediler ki ‘acaba bunu patates deposu mu yapsak?’ Geldik, dağları deldik, Ferhat’ın Şirin’e ulaştığı gibi insanlarımız yollara kavuştu.” dedi.

artvin_6

Programında olmamasına rağmen Hopa ilçesini ziyaret eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kuledibi Mahallesi’nde esnaf ziyaretinde bulundu.

Hopa Belediye Başkanlığına gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette Balıklı ve Güneşli Şelalelerini tabiat parkı ilan eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlık olurunu imzaladı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Balıklı ve Güneşli Şelalelerini tabiat parkı ilan ediyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Çok muhteşem bir şey olacak.” ifadelerini kullanarak, Hopa ilçesi sınırları içindeki şelalelerin tabiat parkı ilan edildiğine ilişkin Bakanlık olurunu imzaladı.

“42 Tünel, 22 Bin 963 Metre”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Artvin’e 42 tünel inşa ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bunlar yaklaşık 23 kilometre. 3 bin 600 metrelik Bolu Tüneli’ni yıllarca açamadılar, dediler ki ‘acaba bunu patates deposu mu yapsak?’ Geldik, dağları deldik, Ferhat’ın Şirin’e ulaştığı gibi insanlarımız yollara kavuştu. 42 tünel, 22 bin 963 metre. Bolu Tüneli’nin kaç katı? Ayrıca 32 köprü, viyadük inşa ettik. Burdaki Berta Köprüsü’nün orta ayağı 125 metre. Türkiye’nin en yüksek ayağı olan bir köprü yaptık viyadük de. Buraya güzel şeyler yapıldı.”

Cankurtaran’ın sis ve diğer unsurlar dolayısıyla zorlu bir geçit olduğunu anlatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şu bilgileri verdi:

“Allah’a şükürler olsun bugün Hopa’dan gelirken Cankurtaran Tüneli’nden geçerek, geldik 15, 20 dakikada. Onun yan yolları da yapılınca… Artık Artvin-Rize Havaalanı’nın Yüksek Planlama Kurulunda imzası açıldı. Bende Yüksek Planlama Kurulu üyesi olarak gururla imzaladım. Artık Artvin’e dünyanın her yerinden gelmek mümkün. İster doğudan, ister batıdan, ister kuzeyden, ister güneyden çok daha kolay olacak. Artvin’e bunların hayırlı olmasını diliyorum. Artvin’e ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.”

Konuşmaların ardından Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, protokol üyeleriyle butona basarak, tesislerin temelini attı.

Kura çekimiyle üreticilere arılı kovan, gelir getirici fidan türleri dağıtıldı.

Merasimin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aynı alanda yaklaşık 4 bin kişi ile iftar yaptı.

artvin_4

About Author

Connect with Me: