bakan görsel bolu üst

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı: “Küçük Şeyler, Dünyayı Yeniler”

5 Haziran 2017

bakan görsel bolu üst

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu mesajında “Küçük şeyler, Dünyayı yeniler” sözünden hareketle gelecek nesillere daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya bırakmak gerektiğini vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun mesajı şöyledir;

Çevre; insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşim içinde bulunduğu bir sistemdir. Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarının sağlanmasıdır. Çevre, bir kurum ya da kuruluşun değil bütün insanlığın sorumlu olduğu yaşam alanıdır. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için; kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

En çevreci hükümet olmanın haklı gururunu yaşarken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da çevreyi;  havası, suyu ve toprağıyla bir bütün olarak ele alıyor ve çalışmalarımızı bu bütünlük içerisinde uyumlu olarak yürütüyoruz. Maksadımız; daha yeşil, daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir Türkiye hedefini gerçekleştirmektir. Bu hedefe ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynaklarımızı ve ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda son 13 yılda yaptığımız çalışmalarla 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ülkemizde 20,8 milyon hektar olan ormanlık alanı 22,3 milyon hektara yükselttik. Ülkemize 1,5 milyon hektar yeni orman alanı kazandırarak çevreye ve yeşile verdiğimiz önemi gösteriyoruz.

Korunan alanlarımızı hızla artırıyoruz. 2002 yılında 33 olan milli park sayısı 42’ye, 17 olan tabiat parkı sayısı 210’a ve 9 olan Ramsar Alanı 14’e ulaşmıştır.

Diğer yandan bütün vatandaşlarımıza yeterli sağlıklı su temini için 81 ilimizde büyük içmesuyu projelerini gerçekleştirdik. Pek çok şehrimizin 2050-2060 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşıladık. Böylece temin ettiğimiz temiz su ile sudan geçen hastalıklarda çok büyük azalma olmuştur.

Vatandaşlarımızın şehir içinde nefes almalarına, yeşille buluşmalarına imkân sağlamak üzere 2003 yılından günümüze 146 adet şehir ormanı ile 1.306 adet mesire yeri kurduk. Aynı zamanda bal ormanları kuruyoruz. Bugüne kadar 346 adet bal ormanı tesis ettik. Bu proje sayesinde ülkemiz bal üretiminde dünyada altıncı sıradan ikinci sıraya yükseldi.

Su kaynaklarımızı geliştirmek, tabiat varlıklarımızı korumak, orman servetimizi artırmak için şevk ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Çevre Günü’müz kutlu olsun.”

About Author

Connect with Me: