web_zeynel-bey-türbesi-yerine-indirildi-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu İle Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Zeynel Bey Türbesi’nin Yeni Yerine Yerleştirilmesi Merasimine Video Konferans Bağlantısıyla İştirak Etti…

15 Mayıs 2017

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında, Türkiye’de ilk defa uygulanan sistemle, Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınan Zeynel Bey Türbesi yeni yerine yerleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınan Zeynel Bey Türbesi’nin yeni yerine yerleştirilmesi merasimine video konferans bağlantısıyla iştirak etti.
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (3)

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, bağlantı öncesi yaptığı konuşmada, türbenin taşınmasının kendisini çok heyecanlandırdığını belirtti.

Güneydoğu Anadolu’nun en büyük projelerinden biri olan Ilısu Barajı ile yıllık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat elektrik üretileceğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, barajı yaparken kültür varlıklarının korunması konusunda dünya tarihine geçecek bir proje kararı aldıklarını, bu kapsamda arkeolojik çalışmaları başlattıklarını kaydetti.

Barajın gövde dolgusunun 24 milyon metreküp olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu sene bitecek barajda 2018’de su tutulacağını açıkladı.
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (2)

“Hasankeyf O Bölgenin Kültür Hazinesinin Sergilendiği Mekân”

Prof. Dr. Eroğlu, Hasankeyf’in yeni yerinin, mevcut Hasankeyf’in karşısında, yeşilliğin bulunduğu 3 bin dekarlık alanda oluşturulduğunu aktardı.

Bütün kurumların görüşünü alarak imar planı hazırladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, yarım adaya da kültür varlıklarının sergileneceği kapalı ve açık müze inşa ettiklerini, tahrip edilen Artuklu Köprüsü’nün benzerini de yapacaklarını anlattı.

Yeni konutların 160 metrekare olduğunu, kaymakamlık binasının, bin 350 metrekarelik hastanenin inşa edildiğini bildiren Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Hasankeyf Camisi’nin de Artuklu mimarisine uygun yapıldığını ifade etti.
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (7)

Prof. Dr. Eroğlu, “Hasankeyf’in tamamı sular altında kalmıyor. Yukarı şehir dediğimiz tarihi mekanlar tamamen suların, göl alanının dışında. Tarihi eserlerin yüzde 80’den fazlası orada. Sular altında kalacak tarihi eserleri de tamamen taşıyacağız.” diye konuştu.

Hasankeyf’in o bölgenin muhteşem kültür hazinesinin sergilendiği mekân haline geleceğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, Zeynel Bey Türbesi’nin yanı sıra, Er Rızk Camisi, Süleyman Han Camisi’nin mimari unsurları, Koç Camisi’nin mimari unsurları, Kızlar Camisi, Orta Kapı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi’ni taşıyacaklarını bilgisini verdi.

“Bölgede De Örnek Olacak”

İlgili kurumlarla Zeynel Bey Türbesi’nin tek parça halinde taşınmasına karar verildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, bin 150 ton ağırlığındaki türbenin “teknoloji harikası” olarak nitelediği bir yöntemle taşındığını kaydetti.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

“Hasankeyf’i, dünyanın en muhteşem tarihi eserlerinin sergileneceği, şehircilik açısından muhteşem bir ilçe haline getiriyoruz. Bu bölgede de örnek olacak. Bütün kültürel eserlerin taşındığı, korunduğu ve özel kapalı açık müzelerin yapıldığı, arkeolojik kazıların tamamlandığı, aynı zamanda yeniden yerleşimin de bölgenin mimarisine uygun muhteşem şekilde yapıldığı bir örnek olarak dünya tarihine geçecek.”

Türbenin taşındığı alanda depreme karşı koruyucu tedbirler aldıklarını bildiren Prof. Dr. Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığının da türbe taşınmadan önce güçlendirme çalışması yaptığını ifade etti.
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (6)

“Mühendislik İle Tarih Bilincinin Bir Araya Geldiği Bir Hikâye”

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı da emeği geçenlere teşekkür ederek, başladığı konuşmasında, eski Türkiye’den kalma kötü bir alışkanlığın bulunduğunu, yapılan güzel çalışmaların anlatılması konusunda becerikli olunamadığını belirtti.

Prof. Dr. Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada gerçekten dünya çapında bir iş başarılıyor. Biz bunu herhangi bir taşınma hadisesi gibi, neredeyse elde bir kabul etmeye çok yatkınız. Sanki dünyada her gün böyle şeyler oluyormuş, başkaları her gün böyle şeyler yapıyormuş da biz de onlardan bir tanesini burada yapmışız gibi. Dünyada her gün böyle şeyler olmuyor. Bu dünyada bir ilk. Gerçekten bir mühendislik harikası bir tarafıyla, diğer tarafıyla da Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin tarihi eserlerine verdiği değerin gösterdiği kadir kıymetin de bir nişanesi. Dolayısıyla mühendislikle tarih bilincinin böylesine bir araya geldiği bir hikaye var burada. Biz bunu çok sıradan bir hikayeymiş gibi kabullenmeye de çok yatkınız. Sıradan bir hikaye değil.”
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (1)

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Avcı ve Prof. Dr. Eroğlu, Batman’a yapılan canlı bağlantıyla, türbenin yerine yerleştirilmesi sürecine katıldı. Canlı yayında Batman Valisi Ahmet Deniz’e verilen talimatın ardından türbe, 6 dakika içerisinde yeni yerine konuldu.
web_zeynel bey türbesi yerine indirildi (4)

Prof. Dr. Eroğlu, programın ardından gazetecilere 1/25 ölçekli model üzerinde türbenin taşınma sistemini anlattı.

About Author

Connect with Me: