eskişehir-merasim-vitrin

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ile Eskişehir’de 11 Tesisin Temel Atma Merasimine İştirak Etti…

7 Nisan 2017

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplu temel atma merasimi için geldiği Eskişehir’de, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ile Emirdağlılar Sosyal Dayanışma Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından bir lokantada düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada konuşan Prof. Dr. Eroğlu, Eskişehir’e, AK Parti hükümetinin büyük önem verdiğini belirterek, şu ana kadar 15 milyar liralık bir yatırım yaptıklarını, Orman ve Su işleri Bakanlığının en fazla yatırım yapan bakanlıklar arasında yer aldığını söyledi.
web_emirdağlılar kahvaltı

Bugün Eskişehir’de 11 tesisin temelini atacaklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, “Bunların arasında, barajlar, göletler, sulama tesisleri, ormancılık faaliyetleri var. Eskişehir’in geleceği için çalışıyoruz. Toplam yatırım bedeli ise 613 milyon lira.” bilgisini verdi.

Bakan Prof. Dr. Nabi Avcı da Eskişehir’de çok güzel eserlere besmele çekmek için Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile bugün bir araya geldiklerini dile getirdi. Avcı, 1999’dan beri başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin su meselesini daha sonra orman ve sulama meselesini birer birer çözen Prof. Dr. Eroğlu’na ülkenin teşekkür ettiğini kaydetti.
web_emirdağlılar kahvaltı2

Dünyada Orman Varlığı Azalırken Türkiye’de Orman Varlığı Artıyor” 

Prof. Dr. Avcı ve Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra Aşağısöğütönü Mahallesi’ndeki Uluslararası Türk Dünyası Kültür Başkenti Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek, öğrencilerle bir araya geldi.
web_fidan dikimi

Okul bahçesine fidan dikilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokol gereği okulları ağaçlandırdıklarını aktardı. Prof. Dr. Eroğlu, okulları yemyeşil yapacaklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çocuklara ağaç sevgisini aşılarsak onların her biri ormanlarımızı koruyan elemanımız gibi olur. Şu anda bütün Türkiye’de yol kenarları, okul bahçeleri, mezarlıklar, ören yerleri, müze bahçeleri olmak üzere her tarafı ağaçlandırıyoruz. Bu da çok önemli. Dünyada orman varlığı azalırken Türkiye’de orman varlığı artıyor. Özellikle son 15 yılda 1,5 milyon hektar orman alanımız arttı. Odun servetimiz de bu şekilde artıyor. Ayrıca gittiğimiz her yerde vatandaşlara fidan dağıtıyoruz. Böylece her tarafı yeşillendirmek için büyük gayret gösteriyoruz.”
web_fidan dikimi2

Daha sonra Prof. Dr. Eroğlu ile Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Azmi Çelik’i ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Prof. Dr. Eroğlu ve Prof. Dr. Avcı, Vali Çelik’ten kent hakkında brifing aldı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmada, Eskişehir’e iki amaçla geldiklerini kaydederek, 613 milyon liralık yatırımla 11 tesisin temelini atacaklarını söyledi.
web_eskişehir valilik2

“Bunların içinde 2 tane baraj, bir santral var. Burası çok önemli. Hakikaten yıllardan beri bekleniyordu.” diyen Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz buraya gelirken yatırım müjdelerimizle geliyoruz. Yüreğimiz Eskişehir için atıyor. Ben de bu bölgenin evladı olarak buraya elimden geldiği kadar destek veriyorum. Benim doktora tezim burada hazırlandı. Bu şehre çok gelip gittik. Çok hatıralarımız var. Eskişehir’le ayrı bir gönül bağımız var. Eskişehir için verdiğimiz sözler bir bir yerine getiriliyor. Eskişehir için daha önce verdiğimiz 71 müjdenin 54’ünü kısa sürede bitirmişiz. Kalanların da çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla ne söz verdiysek, yapıyoruz. Eskişehir çok gelişti ve büyüdü. Özellikle Sayın Bakanım Nabi Avcı, milletvekillerimiz ve ben de dahil yatırımları buraya çekmek için gayret içindeyiz.
web_eskişehir valilik

Nitekim şu ana kadar Eskişehir’e 15 milyar lira devletten yatırım gelmiş. Bu, gerçekten muhteşem. Hızlı tren ilk defa buraya geldi. Ben de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan o dönem başbakan olarak görev yaparken aynı hızlı trenle Eskişehir’e gelme şerefini elde etmiştim.”
web_eskişehir merasim
“Eskişehir’i Kültür ve Tabiat Turizmi Merkezi Yapacağız”

Prof. Dr. Eroğlu, Prof. Dr. Nabi Avcı’nın Eskişehir’deki emeğinin büyük olduğunu vurguladı. Eskişehir’in sanayi, tarım ve ticaretin merkezi olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:
“Türk dünyası çalışmalarıyla da kültürümüzün de merkezi. Nabi Hocamız, Eskişehir için büyük bir şans. İnşallah hocamın da gayretleriyle burayı kültür ve tabiat turizminin merkezi yapacağız. Bunun için orijinal projelerimiz var. Ayrıca, Orta Anadolu Gelişim Projesi kapsamında 2019 yılının sonuna kadar, 31 Aralık 2019 saat 16.59’a kadar 13 milyar 230 milyon lira yatırım yapılacak. Diyeceksiniz ki: ‘Eskişehir’de ne yapılacak?’ Burada tarım da çok önemli ama sulama olmadan yeteri kadar ürün almak mümkün değil. Biz 39 tane baraj ve gölet inşa ediyoruz. 53 tane sulama tesisi, 37 tane dereyi ıslah edeceğiz. Orman açısından çok zengin bir bölge olmadığı için ağaçlandırma yapılacak. Erozyon kontrolleri yapılacak. 76 milyon fidan toprakla buluşturulacak. Ayrıca bir tane şehir ormanı, 10 tane bal ormanı, 17 tane mesire yeri tesis edilecek. Eskişehir’de yapacağımız çok şey var.”
web_eskişehir merasim 3

Ziyaretlerin ardından Prof. Dr. Eroğlu ve Prof. Dr. Avcı Eskişehir’de Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen 11 tesisin temel atma merasimine iştirak etti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının Türkiye için bir milat olacağını kaydetti. Konuşmaların ardından 11 tesisin temel atma merasimi yapıldı.

Eskişehir Yatırım Kitapçığı İçin Tıklayınız.

web_kitapçık foto

About Author

Connect with Me: