BJ3I3917

Gaziantep’te 1 Milyar 250 Milyon TL’lik Dev Yatırımın Temeli Atıldı…

6 Nisan 2017

BJ3I3917

Gaziantep Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı Projesi’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun iştiraki ile gerçekleştirildi.

Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı temel atma merasiminde konuşma yapan Başbakan Yıldırım Düzbağ Projesi’nin 1 milyar 250 milyon TL değerinde olduğunu belirterek, “Bu ne demek? Bu projeleri Türkiye, AK Parti iktidarından önce rüyasında bile göremiyordu. Bırakın 1 milyarlık projeleri, Türkiye en temel ihtiyaçlarını göremiyor, sağlık hizmetini veremiyor, memur maaşlarını ödeyemiyordu.” ifadesini kullandı.
web_antep_duzbag_toren (3)

Başbakan Yıldırım, “Çünkü paraların yüzde 85’i faize gidiyordu. Onun bunun cebine giriyordu. Şimdi yüzde 10’u bile değil, yüzde 8,5’unu faize veriyoruz. Gerisini Düzbağ Projesi’ne, Gaziantep Çevre yoluna veriyoruz, raylı sistemin yapımına veriyoruz, Gaziantep-İskenderun-Dörtyol-Hassa Tüneli’nin yapımına veriyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep’e 14 yılda 22 milyar yatırım yapıldığını, destek verildiğini aktaran Başbakan Yıldırım, “Helali hoş olsun. Gaziantep daha fazlasına layık.” dedi.
web_antep_duzbag_toren (4)

“Yapacak Çok İşimiz Var”

2002’de Gaziantep’in 650 milyon ihracat yaparken, bugün 6,5 milyar ihracat gerçekleştiren şehir olduğunu, Ankara’yı geçtiğini anlatan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Gaziantep’e yakışır. Çünkü Gaziantep’in insanı çalışkan, girişimci kendi kendisi bilen bir şehir. Gaziantep’te 4 tane organize sanayi bölgesi oldu, 3 tane üniversite oldu. Şimdi muazzam kongre ve fuar merkezi yapılıyor. TOKİ ile beraber 50 bin konutluk yeni bir Gaziantep kuruluyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız, Fatma Başkanımız durmadan gece, gündüz çalışıyor. Gaziantep için bütün teşkilatımız var gücüyle çalışıyor. Daha bitmedi, yapacak çok işimiz var. 14 senedir bu işleri yaptık ama burnumuzdan getirdiler. Binbir engelle karşılaşarak engelleri aşa aşa bu işleri yaptık. Şeytan taşlamadan vakit kaldıkça da Türkiye’ye bu muazzam eserleri kazandırdık. Engelli koşu yaparak geliyoruz. Şimdi 16 Nisan, inşallah kararımız net, oyumuz tabi ki evet. Önce millet, tabi ki kararımız evet. Tek bayrak, tek vatan, tek milet, tek devlet için kararımız evet. Gaziantep işi bitirmiş, gün sayıyor. Şu 16 Nisan bir gelse.”
web_antep_duzbag_toren (5)

Gaziantep’e hızlı trenin de geleceğini vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, “Nurdağ’a kadar geldi. Nurdağ’dan bu tarafa dönüyor tren.” dedi.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesine ilişkin yeni projeler hakkında bilgi veren Yıldırım, son bir müjdesi daha olduğunu, Gaziantep’in çok büyüyüp, geliştiğini onun için de havalimanı terminalinin yetmediğini, beş tane körüğü olan, 5 milyon yolcu kapasiteli muazzam bir terminal daha yapacaklarını ve Mayıs ayında da ihalesine çıkacaklarını açıkladı.

Yıldırım, şöyle devam etti:

“Değerli kardeşlerim, vakit geç Kilis ve Osmaniye’ye gideceğiz. Oradan dönüp Mersin’e geleceğiz. Yarın, Hakkari, Şırnak var. İş çok. Gaziantep-Birecik-Nizip yolunu da duble yol haline getiriyoruz. Hem otoyol hem duble yol. Gördüğünüz gibi işler tıkır tıkır gidiyor. Biz yolları yaptık, böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik ama yapamadığımız bir yol kaldı. O yolu da siz yapacaksınız. Demokrasi, anayasa yolu. Hazır mısınız? 16 Nisan’da bu 82 yılından kalan tek, stabilize yolu, otoyola çevirmeye hazır mısınız? Otoyol olduğu zaman artık engel yok. Basıyorsun gaza gidiyorsun. Kılıçdaroğlu’nun 82 model arabası artık işe yaramıyor. Yeni araba lazım. Yeni araba için yeni yol lazım. Bırakalım o nostalji yapsın, biz işimize bakalım.

Temel atma merasiminde konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  temelini attıkları Düzbağ Barajı ile Gaziantep’e 2060 yılına kadar yetecek memba suyu gibi su vereceklerini söyledi.
web_antep_duzbag_toren (1)

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Gazianteplileri çok sevdiğini belirterek, onların 100 yıl önce bir kahramanlık destanı yazdığını, 15 Temmuz’da da ikinci bir gazilik unvanı aldığını söyledi. “O bakımdan sizlerle gurur duyuyoruz” diyen Prof. Dr. Eroğlu, kentin büyüyüp geliştiğini dile getirdi.

Bütün baraj ve göletleri yaptıklarını dile getiren Bakan Prof. Dr. Eroğlu, sulama tesisleri inşa edeceklerini ve Gaziantep’i yemyeşil yapacaklarını belirtti.

“Gaziantep’e Tam 3 Milyar Liralık Yatırım Yapmış Olacağız”

Şu ana kadar Gaziantep’e bir milyar 800 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, “İlk önce Gaziantep’in su sorununu çözmek için ta Kahramanmaraş’tan zor şartlarda buraya getirdik. Gaziantep gelişiyor. Bir dünya şehri oldu. Artık gelecekteki su ihtiyacını karşılamak için işte bu isale hattının temelini atıyoruz. Bunun maliyeti 1 milyar 250 milyon lira. Biz Gaziantep’e tam 3 milyar liralık yatırım yapmış olacağız.” dedi.
web_antep_duzbag_toren (2)

İstanbul’u İzmir’e bağlayacak olan muhteşem otoyolun belli bir bölümünü açtıklarını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İstanbul’dan İzmir’e 3 saatte inilecek. Biz siz ne derseniz evet diyoruz, bütün talebinize evet diyoruz. Gaziantep, size sandıkları patlatırcasına evet demek yakışır. Bakın şurada güzel bir afiş var. Güçlü büyük Türkiye için kararımız evet, önce memleket tabi ki evet.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Başbakan Binalı Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve diğer katılımcılarla birlikte Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı’nın temelini attı.

About Author

Connect with Me: